JAK A ČÍM SE V ZIMĚ (NE)ZAHŘÁT

Zima, plískanice, vítr, mráz – už to začíná. Pokračuje škrábání v krku, promrznutí, kašel, nachlazení, chřipka…A letos nás prý čeká enormně tuhá zima.
Jak se bránit, abychom nemuseli až do jara jenom sedět doma, co dělat, abychom se venku neproměnili v kusy ledu, anebo co naopak nedělat. Už je pozdě na rady typu „otužovat se během celého roku“, „sportovat“, „chodit co možná nejvíc ven“….
Pomůže teple se oblékat a venku, nebo hned po návratu domů, se (pokud to jen trochu jde) něčím zahřát. Hodně lidí sáhne po čaji.
Pokud jste venku, dáte si čaj a doufáte, že vás zahřeje, jste na omylu. Zahřeje vás pouze tolik, kolik hrnek horké vody. Vždyť černý čaj se pije v arabských zemích během dne (a tam se určitě nikdo zahřívat nepotřebuje a nechce). Stejně tak vás nezahřeje ani čaj zelený, ani bílý, ani červený a už vůbec ne čaje ovocné, ty vás naopak zchladí. Stejně jako čaj lipový, nebo třeba mátový. Ano, některé se pijí, když je člověk nemocný, ale proto, aby mu snížily teplotu.
Pokud si dáte do čaje rum, ten už vás zahřeje, ale v tomto případě vás zahřeje alkohol. A na to pozor! Ano, alkohol zahřívá, pokud si dáte jeden grog, nebo jeden svařák. Při větším množství alkoholu totiž dochází k tomu, že cévy se rozšíří, proudí víc krve, ta se ale rychle chladem z okolí ochlazuje a tělesná teplota se tím pádem ještě sníží a po chvíli nám je zima ještě větší. A pokud si dáte další alkohol, opět se vám rozšíří cévy, dojde sice k okamžitému zahřátí, k prokrvení, ale následně se krev v roztažených cévách opět ještě více ochladí a dojde k dalšímu poklesu tělesné teploty… začarovaný bludný kruh, takže alkohol raději opravdu ne, pokud se chcete zahřát.
Co se nápojů na zahřátí týče, nejlepší službu nám udělá horká káva, nebo horká čokoláda. Zahřejí na delší dobu, aniž by následovalo ochlazení (jako u alkoholových nápojů). Také proto, že jak káva, tak čokoláda jsou „jang“(podle rozdělení , které je základním kamenem východní filozofie), neboli energii dodávající, zahřívající, expandující.
Vůbec nejvíc nás zahřeje chilli horká čokoláda, tu však nevaří všude. V tomto případě zahřívá jak „jangová“ čokoláda, tak chilli, které urychluje metabolizmus, podporuje spalování tukových zásob a jejich následnou proměnu v teplo, v energii. A chilli v kombinaci s horkou čokoládou působí jako vnitřní kamínka – spalují náš tuk a tím nás zahřívají.
Když jsme u toho koření, vzpomeňme ještě zázvor, skořice a pepř. Můžeme je přidávat do jídel, zrychlit tím metabolizmus a následnou proměnu našich vlastních tukových zásob v teplo
Z čerstvého zázvoru je výborný čaj. Jednak krásně zahřeje, jednak je dobrý při chřipce a nachlazení a při škrábání v krku je nenahraditelný. V tomto případě nám výborně poslouží i zázvorové bonbony z obchodu se zdravou výživou, nebo Mullerovy pastilky se zázvorem, které jsou k dostání v lékárně. Jejich cumlání (jak bonbonů, tak pastilek) krásně zahřívá během pobytu venku a rychle uleví našemu krku.
Také malá lžička skořice smíchaná s troškou medu, nebo jen tak – zapitá vodou, čajem – krásně prohřeje celé tělo, dojde k jeho lepšímu prokrvení, k většímu přísunu tepla. A kromě toho med se skořicí je výborný na posílení cév a je i chutný, dá se třeba i natřít na chléb.
Pepř, to ví asi všichni, se přidává do některých jídel. Jídla se jím nejen dochucují, ale pomůže nám opět zrychlit metabolizmus a výrazně pomoct při spalování tuků, jejich proměně v teplo a energii. Ale že pepř pomůže proti studeným nohám, to už každý neví. Stačí nasypat trochu mletého pepře do ponožek a je to. Pomáhá to také proti pocení nohou, i následnému zápachu. Doporučuji začít s menším množstvím na vyzkoušení a postupně dávku zvyšovat podle potřeby až k naší naprosté spokojenosti. Funguje to a nemusíte se ničeho bát, pepř nohy zároveň desinfikuje.
Někteří vozíčkáři vozí s sebou láhev s horkou vodou. Zahřívá jim nohy a po vychladnutí vodu vylijí a prázdnou láhev strčí do tašky. Nedoporučuji Byla jsem svědkem, kdy uzávěr povolil, láhev praskla a horký obsah způsobil opařeniny. Takže tohle opravdu raději ne!
Je už známá věc, že je mnohem lepší mít víc tenčích vrstev oblečení, než jednu hrubou. Mezi jednotlivými vrstvami totiž vznikají vzduchové vrstvičky, které také izolují tělo od okolního chladu.
Výborné jsou termopunčocháče, termoprádlo, termospodky, termotrika, která mají dvě vrstvy, kdy první odvádí vlhkost od těla ven, druhá izoluje teplo. A dnes je těchto výrobků na trhu dostatek v různých barvách i velikostech. I různých značek a cen.
Ani doma bychom neměli zapomínat aspoň na vesty, chránící naše záda a břicho (hlavně ledviny a močový měchýř, které jsou na zimu a chlad zvlášť citlivé).
Co se jídel týče, v zimě bychom měli omezit ochlazující potraviny jako je syrové ovoce, nebo syrová zelenina pokud jsme venku, nebo se chystáme jít ven. Dejme si je pokud jsme doma a nikam se nechystáme. Protože úplně je vyloučit (i když třeba jenom v zimě), by byla vážná chyba. Syrová strava je totiž plná enzymů, vitamínů, minerálů a energie – všeho, co naše tělo tak nutně potřebuje ke správnému chodu a k boji s nemocemi všeho druhu. A proto – syrovou stravu v žádném případě nevylučovat! Pouze omezit při pobytech venku. Určitě venku nejezte tropické ovoce (banány, pomeranče, mandarinky…) – vždyť jednou z jeho hlavních úloh je tělo v tropech ochladit! Venku si raději dejme kousek čokolády – je to okamžitý přísun tepla a energie.
Jinak v zimě jak ovoce, tak zeleninu můžeme i tepelně upravovat a ona nás pak nebude ochlazovat. Ale tady pozor – lehko se tak můžeme připravit o spoustu vitamínů a enzymů, které nesnášejí vyšší teploty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty + 17 =