PŘEPRAVA OLOMOUCKÝCH VOZÍČKÁŘŮ

Olomouc je město, které myslí na své vozíčkáře. Možná i proto je jich tady tolik.
Hodně autobusů a tramvají je nízkopodlažních a neustále jich přibývá. Pokud MHD nějaký starý autobus vyřadí, snaží se ho nahradit novým – nízkopodlažním. Hlavně v místech, kde stojí městské bezbariérové domy, nebo penziony,či domovy důchodců, se MHD snaží dát co možná nejvíce nízkopodlažních spojů. I většina zastávek MHD v celém městě je bezbariérových, s dobrým přístupem. Ono to totiž není zrovna moc veselé někde vysednout z autobusu a po jeho odjezdu zjistit, že ostrůvek je na seskočení s invalidním vozíkem, pokud nemáte s sebou zrovna doprovod, příliš vysoký a sjezd z něho nikde není. To pak jezdíte sem – tam po ostrůvku a čekáte buď na další nízkopodlažní spoj, který vás odveze někam jinam, nebo na nějakou dobrou duši, která vám tam dá desky, nebo dlaždice, nebo něco, co udělá z jednoho vysokého schodu dva nižší. Pokud se vám v Olomouci něco takového stane, je to ale vaše chyba, protože v jízdním řádu jsou vždy znakem označeny, které zastávky jsou bezbariérové a které nikoliv.
Na některých místech ve městě (a přibývá jich), najdete tzv. inteligentní informační světelné tabule, kde vidíte čas nejbližších odjezdů autobusů, jejich čísla, cílovou stanici, jestli mají zpoždění a dokonce i to, jestli jsou nízkopodlažní, nebo nikoliv.
Je to obrovská pomoc a MHD v Olomouci za to jistě dík a chvála patří.
Přesto jsou ale místa, kam nízkopodlažní autobusy nejezdí, nebo jede jeden – dva za celý den. V takovém případě mají vozíčkáři možnost využít vůz alfa taxi služby pro převoz vozíčkářů. Jedná se o větší automobil s nájezdem. Vozíčkář i s vozíkem najede dovnitř a odpadá problém přesunu a problém – co s vozíkem. K dispozici je tento vůz jako klasické taxi, na zavolání. Pouze je nutné si ho objednat dříve, nejlépe aspoň o den. Vůz je totiž jenom jeden, vozíčkářů hodně a tak bývá často obsazen. K dispozici je 24 hodin denně a zájem vozíčkářů je veliký.
Letos se situace ale výrazně zkomplikovala, když o dotace požádala i jiná organizace zdravotně postižených osob. Ta sice má vůz vyhrazen na převoz lidí s handicapem. Ovšem vozíčkáře? Převeze pouze ty, kteří si sami přesednou z vozíku do auta a jejich vozík se dá složit a naložit do kufru příslušného automobilu. Po Olomouci ale jezdí hodně lidí na velkých, těžkých elektrických vozících, kteří si sami nepřesednou a jejich vozík ani do běžného auta naložit nejde. Co s těmito lidmi? Prý mají víc využívat MHD. Ano, ale jsou místa, kam MHD nejezdí.
Na protesty některých lidí proti tomuto rozhodnutí bylo řečeno, že vozíčkáři jsou rozmazlení!
Navrhuji proto: dopřejme teda těm, kteří tohle o vozíčkářích řekli, si tu rozmazlenost užít taky – posaďme je v zimě na měsíc (lépe na dva) na vozík a ať si to vyzkouší dostat se třeba k některému lékaři, kam nízkopodlažní MHD nejezdí, nebo tam není bezbariérová zastávka. Nebo ať si vyzkouší tu rozmazlenost v mínus deseti stupních stát na zastávce a čekat na další nízkopodlažní spoj půl hodinu, protože v tomto autobuse už jeden vozíčkář byl a někteří řidiči už druhého vozíčkáře do autobusu nevezmou. A po vlastních kolech se kvůli ledu, nebo hromadám sněhu jet nedá.
Není to žádná legrace! A to ani přesto, že, jak už jsem řekla, jezdí v Olomouci nízkopodlažních spojů oproti některým jiným městům, opravdu dost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 − 4 =