JE ÚŽASNÉ, CO VŠECHNO DOKÁŽE FONENDOSKOP

Když jsem před třiceti lety studovala na vyšší odborné zdravotnické škole, používali jsme fonendoskop pouze na poslech práce srdce, plic, dýchání a ještě při měření tlaku. Toť vše. Víc nás neučili, na nic jiného se fonendoskop nepoužíval, nic jiného neuměl. Ale doba jde pořád vpřed.
Proto jsem byla ve velkém šoku, když mě při vyšetření paní doktorka chvíli poslouchala, poté fonendoskop odložila a dlouho, dlouho psala na stroji. Nakonec mi zprávu podala a já vyjela na svém vozíku do čekárny. Byla jsem zvědavá, co že tam všechno slyšela. Tak si představte, že jenom z poslechu přes fonendoskop paní doktorka zjistila, že mám měkké břicho, dobře hmatná nezvětšená játra, nohy bez otoků, pulz v cévách nohou dobře hmatný. A ještě spoustu dalších věcí.
Zamrzelo mě, že nás tohle na škole neučili. To bylo asi tím, že já jsem studovala pouze fyzioterapii a paní doktorka medicínu. Ničím jiným to být nemohlo. Že by to byl nějaký jiný, extra fonendoskop s nějakým zabudovaným programem, to ne. Prohlédla jsem si ho opravdu důkladně, zatím co paní doktorka psala tu moji komplexní dlouhou zprávu. Byl úplně obyčejný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 3 =