MOŽNÝ KONEC IGELITŮ A PLASTŮ – JAK TO VŠECHNO NAKONEC DOPADNE

Tak jsem se dočetla, že nás prý konečně čeká konec igelitů a možná i plastů. A když ne konec, tak aspoň jejich výrazné omezení. Začíná to skončením rozdávání igelitových tašek v obchodech zdarma. To si myslím, že je dobrý nápad. Pokud si tašku lidé musí zaplatit, už se pak použité neválí všude. Ano, jsou lidi, kteří i tak vždy jdou do obchodu bez své tašky a igelitku si koupí. Někdo proto, že zapomene, někdo pro to, že na to nemyslí a ani myslet nechce. Co potom s tou taškou udělají? Většinou ji použijí jako pytel na odpadky. A tady už mě napadá – i kupované sáčky na odpad jsou přece igelitové. S igelitovými taškami a sáčky si příroda neumí poradit. Stejně jako s plastovými lahvemi. Tuny plastových láhví se povalují všude v přírodě, najdete je v lese namísto hub, dokonce pokrývají dna oceánů. A to už je hodně vážná věc. Pokud jejich částečky polkne kterýkoliv mořský živočich, brzy zemře.
Snad skončí i ty láhve. Možná, kdo ví.
Nákupy můžeme nosit opět v klasických látkových taškách (ono je to i lepší, i hezčí), nápoje můžeme vrátit do skla, je to i zdravější. To vše vítám.
Ale co odpadky? S koncem igelitek, začneme na odpadky asi více využívat mikroténové sáčky. Jsou sice menší a snadno se roztrhnou, ale když si člověk dá pozor, tak proč ne. Jenže, co když časem nastane i jejich konec? Budeme zase odpad jen tak vysypávat do popelnic a živit tak potkany a jinou havěď? Nebo někdo vymyslí papírové pytle na odpad? To by ale asi moc nepomohlo, papír se lehko promočí a před vyhozením každý kousek odpadu vysušit, se asi nebude chtít nikomu, nemluvě o tom, že to ani technicky není možné.
A do čeho budou sbírat psí exkrementy jejich majitelé? Do papírů asi těžko, protože, jak už bylo napsáno – ten se lehko rozmočí a pejsek nemá pokaždé jen tvrdé bobečky. Tady teda hrozí to, že se sice nebudou všude kolem válet igelitky a mikroténové sáčky, ale odpadky, havěď z nich žijící a psí exkrementy.
Takže já osobně bych konec plastových lahví a igelitových tašek a sáčků uvítala (a přírodě by to velmi pomohlo), konec mikroténů ale nikoliv. Věřím, že k nim ani nedojde.
Jsem zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + four =