V OBCHODECH

Každý občas musí navštívit nějaký obchod. I ten, kdo je zrovna, stejně jako já, nemiluje a obchody navštěvuje pouze když už není jiná možnost. Ale jíst se musí a něco si obléct a obout taky.
Jako člověk na vozíku potřebuji v obchodě občas pomoct. Něco podat z horních regálů, něco svážit, protože váha je vysoko a leskne se… Lidé jsou většinou ochotni. Někdy se ale tváří, že mě nevidí. Nu co, život už je takový a každý jsme nějaký. Když se tak ale tváří prodavačka, přehlíží mě jako družstevní lán a nakonec se ještě otočí zády, to už mi vadí. A nejen mně. Vadilo to i ostatním zákazníkům. A to mě zase mile překvapilo, když dotyčnou slečnu prodavačku upozornili, že takto by se chovat neměla, že jsem přece úplně stejný zákazník jako oni, pouze sedím na vozíku. Někteří mi dokonce radili, abych se šla stěžovat.
V jiném obchodě mě, pro změnu, odmítla paní prodavačka vyvézt do patra výtahem, s odůvodněním, že výtah je pouze pro personál a ony, prodavačky, tady nejsou od toho, aby vozily vozíčkáře výtahem. I když ve skoro prázdném obchodě by ji to od práce nezdrželo a vyjet jedno patro ani tolik času nezabere..
Ochota nade vše!
Tady mě napadá – spousta lidí nadává na vietnamské obchodníky, ale tam se mi nikdy nic podobného nestalo. A už jsem navštívila několik jejich obchodů. Až na nedostatek místa jsem si nikdy nemohla u nich stěžovat na něco jako nezájem, nebo neochotu.
O to víc si potom vážíte prodavačku, a je úplně jedno, jestli českou, nebo vietnamskou, která hned jak vás uvidí, k vám přistoupí s dotazem, jak vám může pomoci, co může pro vás udělat, přinést, ukázat…
I ten den je potom hezčí.
A když vám pani u pokladny po namarkování nákupu všechno sama od sebe vloží do tašky a ještě vám řekne: „Ale to je přece normální, za to neděkujte,“ hned mám lepší náladu. Do takového obchodu se dokonce i já, zarytý nepřítel nakupování, ráda vrátím.
Prostě není obchod jako obchod a není prodavačka jako prodavačka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × two =