RYBÍ OLEJ

Až 59% populace trpí nedostatkem vitamínu D, z toho 25% má jeho hladinu extrémně nízkou.
K tomu by nedošlo, pokud bychom konzumovali dostatečné množství tučných ryb.
Vitamín D je hodně důležitý – aktivuje náš imunitní systém k boji proti infekcím, k boji s viry, mikroorganizmy a také aktivuje naše T buňky, které následně v krevním řečišti začnou vyhledávat a ničit všechno, co tam nepatří.
Vitamin D je nepostradatelný také pro absorbci vápníku. Lidé mající ostoporozu (odvápnění kostí) trpí vždy i velkým nedostatkem vitaminu D.
Také lidé trpící nemocemi jako je rakovina, nebo roztroušená skleroza mají vždy těžký nedostatek vitamínu D. Takže se jeho nedostatek považuje za jednu z možných příčin těchto nemocí.
Vitamin D hraje roli při vstřebávání a využitelnosti vápníku, pomáhá uklidňovat nervy, . Jeho dostatek napomáhá hojení zlomenin, ale také předcházet zubnímu kazu, působí jako prevence rakoviny, roztroušené sklerózy, nemocí ledvin a jiných.
Nedostatek vitamínu D se může projevit například návaly horka, nočním pocením, dále ho můžou signalizovat křeče v nohou, nervozita, podrážděnost, ale třeba i deprese.
Vitamin D je rozpustný v tucích, teda i vstřebán může být pouze za přítomnosti tuku. Proto je ideální rybí olej.
Denní dávka vitamínu D je 5 000 m.j.
Prakticky jediným naším zdrojem dostatečného množství vitamínu D je rybí tuk. Ten (protože je to tuk a jako takový rád zatuchne a žloukne, by se měl uchovávat v ledničce.
Pokud budeme mít dostatečně silný imunitní systém, nebudeme potřebovat ani žádné očkování proti chřipce (které může mít i nežádoucí vedlejší účinky).
Nedostatek vitamínu D může být také jednou z příčin moderních degenerativních onemocnění. Tak například pacienti se selháváním ledvin mají téměř všichni těžký nedostatek vitamínu D stejně jako lidé mající cukrovku, osteoporózu, roztroušenou sklerózu, nebo srdeční onemocnění. A z toho důvodu se dnes hodně doporučuje (stejně jako kdysi) rybí olej.
K aktivaci vitamínu D je ale nutný i pohyb venku, na sluníčku. Ale pozor! Krémy proti slunci blokují produkci vitamínu D v kůži!
Díky tomu, že jíme velmi málo tučných ryb (a ryb všeobecně), měli bychom si doplňovat vitamin D rybím tukem, nebo olejem, který dostat koupit v lékárně (ale přírodní z ryb, nebo z tresčích jater je vždy lepší, ale musíme jich konzumovat mnohem víc než doposud!)
Nedostatek vitamínu D je také způsoben životem v uzavřených místnostech pod umělým osvětlením, nedostatkem slunce, slunečního záření (jehož prostřednictvím se vitamin D vytváří), pobytem a pohybem venku na vzduchu a na slunci.
Dostatek vitamínu D redukuje náchylnost i k infekčním chorobám, jako je třeba i chřipka. I časté nachlazení a chřipky nám můžou signalizovat, že máme nedostatek vitamínu D a tudíž to honem napravit – zvýšit jeho přísun a náš pobyt venku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five + 8 =