RÉBUS ZA 250 000

Už mnoho let jsem na invalidním vozíku. Můj manžel taky a kvůli tomu jsme se před lety museli přestěhovat do Olomouce, protože Olomouc jako jedno z mála měst myslí na lidi na invalidním vozíku.
Jenže v tom čase platil zákon, který nedovoloval osobám, které neměli trvalé bydliště v Olomouci, nebo okolí, žádat o městský bezbariérový byt v Olomouci. Tak nám nezbývalo nic jiné, než úplně všechny úspory investovat do koupi bytu nového a nechat si udělat navíc různé úpravy, jako jsou širší dveře, nižší kuchyňská linka, snížené vypínače i pojistky, zvýšené zásuvky… A aby se to všechno vlezlo do úspor a půjček, které nám poskytli, museli jsme si koupit sice dva + kk, ale malý. Po bytě tudíž musíme oba jezdit na menších, mechanických vozících a elektrické používat pouze na jízdu po venku. To je všechno v pořádku. Velké elektrické vozíky jsme parkovali na chodbě před bytem a nikomu to nikdy nevadilo. Sousedé jsou chápaví a ví, že vozíky potřebujeme k životu a chodba je dostatečně široká, vedle vozíků se dá bez problémů projet i s kočárkem pro dvojčata.
Teď prý ale vyšlo nové nařízení, že na chodbách nic být nesmí. Tak nám to aspoň sdělili na schůzi a tudíž všechno musí být odklizeno. Já jsem na tom trochu lépe, zvládnu sjet na mechanickém vozíku do sklepa a tam přesednout na vozík elektrický v nejnutnějším případě. Občas při tom sice spadnu, musím ale doufat, že se při tom jednou nepolámu a když ano, že mě tam ještě ten den někdo najde (sklep totiž máme až úplně vzadu, poslední). Jenže co s manželem? On musí na přesun použít zvedací zařízení, které několikrát za den potřebuje v bytě (na přesuny do postele, na záchod, do sprchy…) a navíc se toto zařízení nevleze do výtahu. A přivést mu vždy vozík z kočárkárny do bytu – kdo? Jak? Já nemohu, do výtahu se vleze pouze vozík jeden a já na vozíku + manželův vozík jsou vozíky dva, nemluvě o tom, že to ani není technicky proveditelné.
Jenže – vozíky prý na chodbě nesmí stát pod pokutou 250 000 korun. A do tak maličkého bytu, kde se pohybují dva vozíčkáři + je tam velké zvedací zařízení + přístroj na každodenní nutné procvičování nohou a rukou, se už fakt ani při nejlepší vůli další a k tomu velký elektrický vozík nevleze. A pohybovat se na něm po bytě také nelze, protože se s ním nedostanete ani do koupelny, ani na záchod, ani k posteli.
Otázka zní: kdo vyřeší rébus s vozíky a s případnou pokutou 250 000, která nám prý hrozí při každé kontrole?
P.S. – budu věřit, že zdravý rozum zvítězí, kontrola to pochopí, a i tento humbuk zase utichne i bez pokuty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „RÉBUS ZA 250 000

  1. Chtěla bych jen podotknout, že kdyby se tento případ (onemocnění) stal některému členu vlády, určitě by neměl tyto potíže a tak neuvěřitelný zákon by nebyl vůbec vydaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 18 =