FÍKY

Tohle ovoce většina z nás zná pouze sušené a konzumuje je (jestli vůbec) jednou za rok, na vánoce. Velká škoda.
Ti, kdo jezdí k moři, do jižních zemí, možná ochutnali i fíky čerstvé a možná jste se s nimi někdy setkali i vy ostatní i v našich obchodech. Mají lahodnou chuť a možná vás překvapí, že jsou plné vitamínů, zvláště provitamínu A, který je nepostradatelný pro náš zrak, dále pak slušné množství vitamínu C a vitamínu B2 (riboflavinu), který má antioxidační účinky a výrazně se podílí na produkci energie v buňkách.
Kromě toho mají fíky i vysoký obsah vlákniny a tak jsou důležité pro správnou činnost našich střev, dají se použít v boji proti zácpě, pomůžou nám při očistě střev, dají se využít při jarních očistných kůrách. Ale i při snaze o zhubnutí, navzdory tomu, že jsou chuťově sladké. Váží na sebe totiž velké množství vody, podporují střevní peristaltiku a hlavně – pomáhají odstraňovat z těla odpad a staré usazeniny. A to je velmi důležité, to zvládne málokterá potravina.
Ale čistí nejen střeva. Dokonce rozpouští a uvolňuje hleny v dýchacím systému a pomáhá je odstraňovat z těla. Což je věc výborná zvláště na jaře a na podzim, při nachlazení.
Měli bychom se je naučit konzumovat také proto, že čistí i ledviny a močové cesty.
Konzumovat je můžeme čerstvé, sušené, vyrábí se z nich výborné džemy na koláče, kuskus, do orientálního rizota…
Já doporučuji vyzkoušet francouzskou specialitu – kolečko bagety, kousek fíky, kousek kozího sýru a vše vložíme na chvíli zapéct do trouby. Anebo jen jako jednohubku, bez zapečení, je to neuvěřitelně chutné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen + 8 =