PREVENCE

Pro koho jsou preventivní prohlídky důležité? Jak se k nim staví pacienti a jak lékaři?
Často slyšíme, čteme, jak je prevence důležitá, často nám některý odborný lékař řekne, že jdeme pozdě, že jsme měli přijít dřív, že jsme zanedbali prevenci.
Ale můžou za to vždy pouze pacienti?
Občas také slýchám od lidí, že se na preventivní prohlídku museli přímo vnutit a jejich obvodní lékař se jich zeptal, jestli mají problém a když ne, tak proč teda vůbec na prohlídku chtějí.
Nebo se někdy preventivní prohlídka omezí na kontrolu váhy a tlaku.
Kdo má štěstí, tomu ještě sestřička strčí papírek do vzorku moči, nebo dokonce odebere krev. Když se jí poté moje známá ptala na výsledky cukru, odpověď byla „dobrý“, cholesterol „dobrý“, tlak „dobrý“. To už se neudržela a zeptala se „kolik?“, odpověď „dobrý“. Když trvala na svém, že chce znát hodnoty, sestřička jí řekla, že tomu stejně nebude rozumět.
Za pár dní tato moje známá skončila v nemocnici s vysokým tlakem, kde jí bylo vyčítáno, že se nestará, nezajímá o hodnoty svého tlaku, že kdyby chodila na preventivní prohlídky …
Neříkám, že jí špatně změřila obvodní lékařka tlak, to ne, hodnoty krevního tlaku se mění.
Akorát teda nevím – jeden doktor vám vyčítá, že se nestaráte o prevenci a druhému se zase nelíbí, že se o ni staráte a zajímáte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × four =