JARO PŘICHÁZÍ 25.PROSINCE

Teď si říkáte, co že je to za nesmysl. Možná je, ale mně hodně pomáhá.
Na tuto myšlenku mě přivedla paní spisovatelka Irena Fuchsová, když napsala: „pokud dostaneš facku, nebreč, raduj se, že nebyly dvě“ = návod na šťastný život.
Tak já jsem si vytvořila jinou, svoji vlastní pomůcku pro radost.
Kdysi jsem milovala zimu na zasněžených horách, na lyžích jsem trávila veškerou dovolenou. Později aspoň občas monoski. A svištění po zasněžených svazích.
Jenže jak přibývají roky, tak člověku na vozíku přibývá i zdravotních problémů a ač nerad, některých věcí se prostě musí vzdát. A ve městě vozíčkář a sníh a závěje a led… sranda, jenom k smíchu mi to moc není. Spíš je to depresivní – ráno dlouho tma, večer brzy tma, vítr, mráz, občas člověk zůstane v závěji a čeká, až se někdo slituje.
A čekání na jaro, na slunce, na teplo, je nekonečné. Proto si ho zkracuji a dělám přijatelnějším. Nic jiného mi totiž nezbývá a na to, abych se na zimu přestěhovala na jih, na to nemám (možná, až nám teď přidají na důchodech).
Tak jsem si vymyslela tento způsob
jaro začíná 25.prosince!
25. prosinec – Boží narození a pranostika: „na boží narození se den prodlužuje o bleší převalení“. No a když se začíná prodlužovat den, znamená to víc sluníčka a když je víc sluníčka, bude víc tepla a když bude víc tepla, bude jaro.
Tak to je moje pomůcka na veselejší život. Jednoduchá, ne?
Ano, jsou pesimisté, kteří se mi smějí, vždyť 25. prosince teprve začíná zima, přijde sníh, začíná lyžařská sezona… ano, ale já každé ráno, jak vytahuji roletu si říkám „aj ten deň už je o voľačo dlhší“ (divadelní hra „Jánošík“ v podání Radošinského naivního divadla).
A když je to 25. prosince o bleší převalení, teda asi milimetr, 26.už o dva, 27. o tři…,
na nový rok o slepičí krok, to už je pár centimetrů,
na tři krále o krok dále – to už je několik desítek centimetrů…
a jaro je tady!

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 2 =