A POLÍBÍM MATIČKU ZEMI

Několik let jsem jezdívala pravidelně do lázní, nebo do rehabilitačních ústavů, protože můj neurolog moc dobře věděl, že pokud budu cvičit, bude vše vcelku dobré, jak ale cvičit přestanu, půjde to se mnou dolu vodou. Člověk na vozíku prostě cvičit musí a sám doma, i když se snaží sebevíc, všechno nezvládne, nebo přesněji řečeno – moc toho nezvládne.
Pak se ale změnily časy, vyhlášky, předpisy a já najednou nárok na lázně neměla. Nikoho nezajímalo, že sedím na vozíku, moje diagnóza nebyla mezi těmi, co nárok mají a tím to končilo.
A rehabilitační ústavy? Ty byly tak plné, že braly pouze nové pacienty, nebo pacienty do deseti let po úrazu. Starší, včetně mě, měli smůlu.
Takže zase nic.
Lůžková rehabilitace brala pouze čerstvé stavy.
Ambulantní rehabilitace – jednou, dva krát za týden, celkem osm krát. Díky Pánu Bohu za to, ale cítila jsem, že potřebuji víc, že je to málo.
Na internetu jsem si našla intenzivní kurz zaměřený na procvičení a uvolnění páteře.
Byla jsem tam jediná vozíčkářka, nikomu to nevadilo, pokud jim budu stačit. I pokoj mi dali hned vedle tělocvičny. Snažila jsem se. Na cvičení jsem chodila dřív, abych se stihla připravit, přesunout, z cvičení jsem odcházela jako poslední, no vše se to dalo. I když mě to stálo hodně sil a veškerý čas mezi přednáškami, cvičením a masážemi jsem prospala zmožená únavou.
Říká se, že na třetí den přichází krize. Přišla. Jenže polovina mě chválila, jak se snažím a druhá polovina mi radila, že si mám jít odpočinout, že jsem přece jenom postižená a nemůžu jim stačit a nesnažit se přes únavu něco si dokazovat. Unavená jsem byla už strašně, ale bylo mi trapné to přiznat. A tak jsem se snažila, cvičila, funěla a najednou ucítila, že je zle – slaboučké tělíčko řeklo „konec“ a já přistála nosem na zemi. Vedoucí ke mně přiskočil a zvedl mě zpět na vozík: „Co je?“
„Jak co je? Řekl jsi, že jdeme cvičit pozdrav slunci, kdo zvládne. Já ne, tak jsem aspoň chtěla políbit matičku zemi.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three + 17 =