SVĚT MOŽNÁ PŘIŠEL O DALŠÍHO EINSTEINA

Dnes, když už jsem mnoho let ze školy venku, musím se přiznat, že jsem vždy na hodinách fyziky podváděla. Tvářila jsem se, že poslouchám a moje myšlenky někde lítaly po zasněžených stráních, nebo předváděly nové taneční kreace na parketu.
Prostě fyzika a já – to absolutně nešlo nejen dohromady, ale ani vedle sebe. Vždy jsem se pouze nabiflovala, co byla potřeba a pokud to šlo, nadělala si i taháky. A nespravil to ani hodně pohledný, mladý profesor, který se snažil nám fyziku přiblížit. Já nechápala jeho zanícení pro něco tak nepochopitelného, jako fyzika je, on nechápal moje kilometrové taháky pod sukní, v rukávech – ale nemohla jsem přece dopustit, aby mi fyzika pokazila vysvědčení.
Nechápala jsem ani moji geniální sestru, která po ukončení studia jaderné chemie s červeným diplomem (jako jediná tenkrát) si udělala ještě doktorát z jaderné fyziky. Absolutně nemožné a nepochopitelné v mých očích. Ale vždy jsme byly se sestrou jako světlo a noc. Ona zase nechápala, jak můžu neustále vymýšlet a psát nové a nové povídky, nebo trávit na tanečním parketu celé hodiny, nechat s sebou házet a mlátit o zem, skákat jak píchlá včelou.
Dodnes v jejich rukou okamžitě obživne a funguje i ten nejsložitější přístroj, program, počítač, všechny ty iPhony, iPady a co já vím, co ještě a já mám ten nejjednodušší starý mobil a umím pouze na něm a s ním telefonovat a psát SMSky.
Dnes se ale stalo něco, co absolutně nechápu – v televizi byla reklama a já přepnula na ČT 2 (přiznávám, že omylem), kde byl pořad o kvantové fyzice a mě to zaujalo. Čím déle jsem poslouchala, tím více se mi to zdálo zajímavější. Dokonce natolik, že jsem se vykašlala na rozkoukaný film a hltala informace o kvantové fyzice, o částicích a urychlovačích, o červích dírách, o pokusech a výzkumech s neutrony… A najednou mi bylo líto, že mi není dvacet let a nemůžu fyziku a zvláště pak tu kvantovou fyziku začít studovat.
Já vím – nikdy není pozdě – ale přece jen, v mém věku a na invalidním vozíku nastoupit někde do školy a začít studovat základy fyziky, by bylo asi trošku divné.
Škoda, možná svět díky tomu přišel o dalšího Einsteina.

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × four =