PODZIM JAKO LÁSKA

Málokdo miluje podzim. Máme s ním totiž spojený chlad, tmu, smutek, deprese…
Ano, na podzim se ochlazuje, teplých dnů ubývá, aby nakonec zmizely úplně. Teploty se snižují, pod třicítku, pod dvacítku, pod desítku…
Ubývá i sluníčka (teda aspoň se nám to tak jeví, tak to vnímáme). Dny se zkracují, ráno je déle tma, vstáváme za šera, potom i za tmy a to se vstává velice blbě, člověku se nechce.
Navečer už se stmívá, za chvíli už se stmívá odpoledne, brzy je tma, člověku se nic nechce, jenom spát a zachumlat se v teplé posteli, nejraději by vystrčil nos zase až na jaře.
Přijdou deště, mrholení, vítr.
Člověk, zvláště pokud sedí na vozíku, se začíná více oblékat, jedna vrstva, druhá vrstva, třetí, čepice, šál… člověk se choulí do sebe, balí se do svého kokonu, izoluje se tak od okolního světa, od lidí. Mračí se, nemá chuť se usmívat. Má pocit, že všechno kolem je šedé, mokré, studené, špinavé, že příroda umírá – opadalo listí, holé stromy, holá, studená zem…
Z tohoto pohledu na podzim a na svět kolem vznikají deprese. Smutek a pláč, samota a izolace si myslíme, že se k podzimu skvěle hodí, že k němu patří.
To se nám ale pouze zdá, to je pouze díky našemu pohledu na svět.
Zkusme se na to ale podívat z pohledu koloběhu života.
Aby mohla zeleň, mláďata, příroda na jaře vyrazit, probudit se, začít nový život, na to potřebuje hodně síly, hodně energie. A tu musí načerpat v zimě, to je všeobecně známo. V zimě si všechno musí odpočinout, nabrat nové síly. Ale z čeho? Na to se musí připravit. A právě k tomu slouží podzim – zklidnit se, utišit se, udělat si velké zásoby pokud je z čeho. Proto se na podzim všechno stahuje dovnitř, do sebe, zklidňuje se, aby mohla nastat klidná zima plná spánku, odpočinku. Aby úplně všechno spalo, odpočívalo, načerpávalo nových sil, nového elánu, nové energie… aby zase na jaře mohl vzniknout nový život, mohl se uskutečnit ten zázrak rození se.
Proto je podzim tak důležitý. A pokud na něj přestaneme hledět jako na nevlídné období plné smutku a depresí, ale začneme na něj hledět jako na období zklidňování se, shromažďování energie a zásob na nadcházející období klidu, zamilujeme si ho. Nebýt totiž podzimu, neměl by z čeho propuknout na jaře nový život.

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + four =