NEURALGIE A NEUROPATIE – jak na ně

Neuralgie a neuropatie, dvě nepříjemné, zákeřné společnice, mají společné nejen to, že se jedná o onemocnění postihující nervy, ale také to, že je provází bolest (teda ve velké většině). Bolest bývá různě silná a různě otravná, obtěžující, často ale hodně silná a trvající, nereagující na běžná (často i hodně silná) analgetika.
Nejčastější bývá neuralgie 5. hlavového nervu (trojklaného), tzv. neuralgie trigeminu. A podle toho, kterou větev zasahuje, podle toho je i lokalizace bolestí (v čele, v čelisti, v oku a líci).
Neuropatie postihuje buď jeden, nebo více nervů (v tomto případě už jde o polyneuropatii).
Obě nemoci mají společnou i bolest, která bývá různě silná, občas až nesnesitelně.
Lékaři u obou nemocí, v tomto pžípadě předepisují Tegretol a Lyricu, které bývají nejúčinnější, nebo nemocného odešlou do ambulance pro léčbu bolesti.
Pokud máte alergii, nebo nejste milovník a zastánce užívání velkého množství chemických léků, můžete zkusit také akupunkturu. Často bývá dost účinná. Záleží na tom, o jak silnou bolest jde a jestli se najdou ty správné body zrovna na tu vaši bolest.
Nebo si také můžete vyzkoušet bylinky a podle rad našich babiček – před heřmánkem smekni, před bezem klekni – radím (i z vlastní zkušenosti, na doporučení jednoho starého pana primáře):
Zkuste šťávu z černých plodů bezu, z bezinek. Pomáhá jak na neuralgii, tak na neuropatii – výrazně tlumí i silné bolesti, jimi způsobené.
Pozor, nemyslí se tím bezové listy, nebo květy. Ty na tyto nemoci účinek nemají. V žádné úpravě. Řeč je tady o plodech bezu, o černých kuličkách, o bezinkách. Dělá se z nich šťáva, která má trochu svéráznou chuť, proto se častěji zpracovává do sirupu, nebo likéru. Likér, který obsahuje TROCHU alkoholu, má dvě velké výhody: alkohol zesiluje účinek bezinek a zabraňuje rychlému zkvašení šťávy a následné plísni, která se ráda na povrchu šťávy utvoří (takovou šťávu už nikdy nepijeme, vždy ji vylijeme, plíseň by nadělala víc škody než bezinky užitku). Ale opravdu jen TROCHU alkoholu!
Problém je v tom sehnat tuto šťávu. U nás šťávu z černého bezu neseženete. Pouze v některých prodejnách s potravinovými doplňky, nebo spíš od lidí, kteří si ji sami doma vyrábí. V Rakousku, nebo v Německu, myslím i v Itálii ji seženete často, někdy dokonce i běžně v některých potravinách.
Pokud máte neuralgii, nebo neuropatii a silné bolesti, doporučuji vyzkoušet, budete mile překvapeni. A určitě vám to nezatíží játra, ledviny a trávící trakt tak, jako chemické léky.
Vyzkoušet můžete i marihuanu, dnes ji dostanete i na předpis. Také je velice účinná v obou případech.
Pokud máte někdo jiné zkušenosti, případně s něčím jiným, ozvěte se, napište, poraďte druhým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − nine =