ČÍNSKÁ MEDICÍNA 1.část

Čínská medicína si v celém západním světě, i u nás, získává čím dál, tím víc stoupenců a roste o ni a její metody zájem.
Je založená a funguje na úplně jiných základech jako medicína západní. I když, i v Číně se setkáváme s chemickými léky, jako je známe u nás. Ale souběžně s nimi tam fungují bylinky, akupunktura, masáže, cvičení …
Už při vstupu k doktorovi máte možnost si vybrat, jak a čím chcete být a budete léčeni. Každý doktor vám sice doporučí, co je podle něho pro vás nejlepší, ale rozhodujete se sami.
Základní a veliký rozdíl je i v tom, že v Číně fungují a jsou velice uznávaní i léčitelé, ovšem každý takový léčitel musí mít titul doktora medicíny, tudíž být i klasickým lékařem, jinak by neměl jako léčitel působit (ale výjimky se jistě, jako všude, najdou).
Rozdíl mezi lékařem a léčitelem v Číně by měl být pouze v tom, že léčitel nepředepisuje chemické léky a k léčbě využívá pouze bylinky, masáže, baňkování, moxa, cvičení a léčbu energií (čchi). Často se využívá léčba pomocí čchi-kung, velice zvláštní, silná a našim mozkem absolutně nepochopitelná léčba.
Celkový pohled čínské medicíny na člověka, na jeho fungování, jako i na život, na zdraví a nemoci je úplně jiný, založený na úplně jiných principech a než západní pohled.
Také pro diagnostiku a léčbu využívají úplně jiné techniky a metody.

Například co se diagnostiky týče, využívá se v jako první pohledová diagnostika, hned poté diagnostika z jazyka a pulzní diagnostika.
Tyhle se asi využívají nejvíc, i když diagnostických metod je víc.
Dobrý doktor si o vás a vašem zdravotním stavu utvoří názor a první vzebranou diagnosu už při vašem vstupu do ordinace (pohledová diagnostika), podle vašeho postoje, držení těla, chůze, mluvy, dále při pohledu na vaši tvář si také udělá prvotní názor. Vaše tvář mu prozradí podle vrásek, pupínků (podle toho kde se vyskytují, jak jsou veliké), pigmentových skvrn, znamének, zbarvení, začervenání těch kterých částí na obličeji (taky záleží na intenzitě, rozsahu a místu, kde se nachází… ) Podle toho se už dá určit přibližná prvotní příčina vašich problémů a dobrému doktorovi to stačí k prvotní zevrubní diagnostice. Poté přistupuje k pulzní diagnostice, kdy kontroluje pulz svými čtyřmi prsty na zápěstích obou vašich rukou. I toto má své opodstatnění, pod každým prstem je cítit něco jiného a ukazuje nám na oslabení, nebo nedostatek, nebo stagnaci energie, nebo nerovnováhu v jiném konkrétním orgánu.
Čínská medicína rozeznává mnoho druhů pulzů a má pro každý z nich zvláštní, ale krásné, poetické označení.
Další moc důležitý diagnostický „orgán“ je jazyk. Diagnostika z jazyka se také využívá asi vždy.
Jednotlivé konkrétní přesně určené místa na jazyku ukazují na konkrétní orgán, jeho kondici, případné oslabení, či jiný problém v něm.
Taky se sleduje povlak na přesných místech na jazyku, je-li, pak jak je silný, jaké barvy (bílý, žlutý).
Jen tak pro zajímavost a velice zhruba:
špička jazyka přináleží oblasti srdce, upozorňuje na problémy se srdcem (když je zarudlá špička jazyka, ukazuje to na silný stres)
nebo dále například střed jazyka ukazuje na kondici plic, kořen jazyka zase na stav našich ledvin a tak dále.
Při diagnostice z jazyka si všímají také například praskliny na jazyku, které podle toho kde se nacházejí a jak jsou hluboké a veliké můžou ukazovat na problémy se slinivkou, na cukrovku…
Nebo také lesklý jazyk může upozorňovat na nemoci žaludku, onemocnění střev
Jazyk se také sleduje zespodu, kde modré žilky také mnohé říkají a naznačují.

Pokud bychom aspoň trochu chtěli pochopit čínskou medicínu, musíme pochopit čínskou filozofii, její pohled na svět, na člověka, na celý koloběh a rytmus života, přírody, jejich vztahy a vazby a to pro západně myslícího člověka vůbec není věc jednoduchá.
V Číně se medicína studuje mnohem déle než u nás, vlastně celý život, medicínu jdou studovat synové doktorů a léčitelů. Ti totiž mají nejlepší předpoklady stát se dobrými doktory, protože už od malička jsou k tomu vedeni a zaučováni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × four =