ČÍNSKÁ MEDICÍNA část 2.

Celá čínská filozofie vychází z cyklu, koloběhu přírody, kde navazuje jedno na druhé, jedno vychází ze druhého, jedno podporuje druhé, ale třeba i ničí, podmaňuje… Vztahy a vazby podle čínského pentagramu jsou velice složité a na mnoholeté učení
Ale hodně nám to pomůže.

Představme si ho (aspoň velice stručně a zhruba):

Základ tvoří 5 ročních období:
-Léto – Létu jako prvek přináleží oheň.
Léto přechází do pozdního léta.
– Pozdní léto – Jako prvek mu přináleží země, teplo.
Pozdní léto pozvolna přechází do podzimu.
-Podzim – z prvků mu přináleží kov a vládne mu chlad, vlhko.
Po podzimu nastupuje zima.
-Zima – jako prvek jí přináleží voda, chlad.
Po zimě následuje jaro.
-Jaro – patří k němu prvek dřevo.

Tradiční čínská medicína věří, že se lidské tělo skládá z pěti základních orgánů, tzv. mateřských a pěti přidružených. Tyto spolu tvoří tzv. párové orgány. A každý pár přináleží jednomu konkrétnímu ročnímu období a jednomu prvku z pěti základních.
Létu například podle čínského pentagramu přináleží z orgánů srdce a jeho párový orgán tenké střevo, z emocí pak radost.
Pozdnímu létu připisují žaludek, slezinu, slinivku, z emocí pak starosti.
Podzimu plíce a jeho párový orgán tlusté střevo, z emocí pak úzkost.
K zimě patří ledviny a močový měchýř a z emocí smutek.
A k jaru játra a žlučník a hněv.
Člověk je v naprosté vyrovnanosti a ve zdraví pouze v případě, že jsou okruhy jednotlivých orgánů v dokonalé harmonii.

V čínské medicíně se nejvíce využívá fytoterapie – léčba bylinkami a lékař vám je předepíše na recept, v lékárně podle něho sestaví buďto směs na čaj, nebo obklady, nebo mazání.
Stejně jako u nás se využívají květy, listy, kořeny, kůra… ale po vypití čaje, se bylinky sní. Obklady z bylin se využívají mnohem častěji než u nás.
Dále je velice často používaná akupunktura, kterou smí používat pouze lékaři, zato akupresura (oblíbená a rozšířená metoda) se hojně využívá i jako svépomoc.
Některé body jsou hodně silné, používají se jako první pomoc a můžou zachránit život.
Nejčastěji se ale asi využívají body tlumící různé bolesti.
V Číně jsou různé masáže velice oblíbené a využívané. Proti našim jsou hodně tvrdé a silné. Často se využívá bodová, nebo tlaková masáž, které jsou trochu podobné akupresuře, pouze tady nemusíte ovládat polohu jednotlivých bodů, protože tato masáž zasahuje větší plochu.
Masáže jsou mnohem tvrdší proto, že Číňané se řídí heslem „co bolí, to léčí“ a proto jsou jejich metody mnohem tvrdší než naše, západní.

Známá jsou také čínská cvičení a speciální sestavy cviků na uvolnění a protažení všech svalů a kloubů, dále pak cviky na rozproudění a doplnění energie.
Nejznámější a asi i nejpoužívanější cvičení jsou tai-či (tai-chi, tai-chi-chuan – názvů je víc). Učí se i u nás, jsou oblíbené a existuje i verze pro vozíčkáře, ta se ale vyučuje málokde.
Dále pak jsou to cvičení kung-fu a či-kung, která pracují hlavně s energií. Zaměřují se na doplnění energie, i na její rozproudění. Energie, která stagnuje, neproudí, nadělá velké problémy. V jednom i v druhém typu cvičení se dají najít cviky vhodné pro lidi na vozíku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × three =