ČÍNSKÁ MEDICÍNA část 3.

Možná nejznámější „čínská metoda“ je akupunktura, která se dost hojně využívá už i u nás. Vždy by ji měli provozovat pouze lékaři, znající přesnou anatomii, přesnou polohu i hloubku bodů, techniku vypouštění i doplňování bodů, vztahy, vazby, souvislosti. Není jedno, které body napíchneme současně, ani v jakém pořadí.
Z těchto důvodů se v domácích podmínkách jako svépomoc používá akupresura, která pracuje sice se stejnými body, ovšem nemusíte znát úplně přesnou (na milimetry) jejich polohu, ani přesnou hloubku a vhodnou, či nevhodnou kombinaci bodů. U akupresury používáme jeden, nebo jen pár bodů, vhodných při tom kterém zdravotním problému.

AKUPRESURA

Jejím použitím můžeme pomoci jak sobě, tak i druhým.
Asi nejvíce ji my, vozíčkáři, využijeme při tlumení různých bolestí. Nepotřebujeme k tomu žádnou velkou sílu, ani pohyblivost. Ukážeme si některé body, které zvládne i člověk sedící na vozíku bez nějaké námahy.
Jedním z nejdůležitějších bodů je bod, kterým můžeme zachránit život, pomocí kterého můžeme i my, vozíčkáři, poskytnout první pomoc, aniž bychom dávali umělé dýchání, nebo vytahovali někomu zapadlý jazyk.
Má to jenom jeden háček – bod je pod nosem, tudíž se musíme k člověku ležícímu na zemi, zohnout, nebo někomu vysvětlit kde má mačkat. Výhodu to má zase ale tu, že když vidíme, že někdo bledne, začíná ztěžka dýchat (nebo i my sami), zatlačíme na bod a člověk se vzpamatuje. Já osobně jsem tak probrala párkrát člověka z bezvědomí.
Tady tlačíme klidně i nehtem, silou.
Bod se nachází, jak ukazuje obrázek, uprostřed vzdálenosti mezi horním rtem a nosem, uprostřed i co se týče vzdálenosti do stran.

Dalším často využívaným bodem je bod, který se nachází jenom o kousek výš, přesně na začátku nosní přepážky, kde se dotýká lebky. Bod se nejčastěji používá PROTI KÝCHÁNÍ, když máme zrovna potřebu kýchnout v nevhodných situacích – nemáme rychle po ruce kapesník, máme plné ústa… Můžeme ho ale použít, i když se nám hůř dýchá.

Další dva výborné, snadno dostupné a často používané body jsou u kořene nosu, na začátku nadočnicového oblouku, zespodu, (jsou tam drobné prohlubně lehko je ucítíme pod prstem). Jsou velmi účinné při BOLESTECH HLAVY, ale i při NACHLAZENÍ, nebo PLNÉM NOSU a tím pádem problémech s dýcháním.

Asi nejúčinnější a nejpoužívanější body při MIGRÉNĚ a vůbec BOLESTECH HLAVY jsou za ušima dole (za spodním okrajem lalůčků, v místě, kde v této části začíná lebka. Tlačíme silou zespodu jako bychom se chtěli dostat nahoru do hlavy. Držíme, pokud bolest neustoupí úplně.

Lidé sedící na vozíku, velice často trpí bolestmi zad. Nejčastěji jsou to bolesti krční páteře. Tady nejvíc pomůže suché teplo (klidně i z fénu na vlasy), cvičení a masáže. Zkusit ale můžeme i některé akupresurní body. Buďto vzadu na krku (vždy asi 3 centimetry zboku, vedle1.krčního obratle z obou stran páteře až u lebky), nebo známý bod na ruce, mezi palcem a ukazovákem uprostřed měkké části.

Dalším častým problémem jsou bolesti BEDERNÍ PÁTEŘE a SI kloubů. Tady opět platí suché teplo, cvičení, masáž, změna polohy (tak často, jak je to možné). Akupresura nám tady ale také může hodně pomoct. Je jeden velice účinný bod – pokud ho budeme správně a dostatečně silně mačkat, může být i bolestivý.
Opět je to bod na ruce, dobře a lehce dostupný, má tu výhodu, že ho můžeme mačkat kdykoliv a kdekoliv (třeba i v autobuse, v čekárně…)
Nachází se trochu níž, než bod na krční páteř, blíž směrem k zápěstí. V místě, kde se setkávají kosti palce a ukazováku, přesně v tom spojení. Tam musíme najít to úplně nejbolestivější místo a silně tlačit do té doby, než bolest zad ustoupí.

Na prstech rukou se taky nachází hodně bodů, které se dají jednoduše „mačkat“ kdekoliv se nacházíme. Některé jsou velmi silné, jsou to body první pomoci.

Neocenitelnou službu nám udělají body na koncích prstů, na špičkách, které se dobře mačkají třeba nehtem palce. Využívají se při BOLESTECH, NERVOZITĚ, STRACHU. Někdy i podvědomě. Ale dají se využít i ve velmi vážném případě, kdy u dotyčného začíná MRTVIČKA – zakopává, padá, není schopen zvednout ruce, není schopen koordinace (třeba utvořit špetku z prstů, kmitat jazykem do stran), začíná být zmatený.
Tady ale nutně potřebujeme jehlu, nebo špendlík, kterou pícháme postiženého postupně do jednotlivých špiček prstů a z každého vytlačíme kapku krve.
Teda: píchneme špičku palce, vytlačíme kapku krve a hned píchneme špičku ukazováčku, vytlačíme kapku krve, píchneme špičku prostředníčku, vytlačíme kapku krve ……
Pár doktorů (i u nás) už prý tuhle techniku s úspěchem vyzkoušelo.
Za pokus to vždy stojí, ublížit tím nemůžete, zato výrazně pomoct možná ano.

Body u lůžka nehtů na prstech rukou jsou trochu citlivé, ale výrazně tlumí třeba bolesti a strach u zubaře. Jedná se o body na ukazováčku, které se dobře mačkají nehtem palce téže, nebo druhé ruky.

Bodů je mnohem víc, ale pro první pomoc, na ukázku a na zkoušku to stačí. Při prvním neúspěchu nezoufejte, zkuste změnit úhel, pod kterým tlačíte, nebo přidat na intenzitě tlaku. Někdy zkuste tlačit bříškem prstu, jindy nehtem, někdy o kousíček výš, jindy o kousek níž, případnš kousek bokem. Po druhé už budete vědět přesně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 5 =