JARO

Konečně! Konec šera, depresí, smutku, samoty… Sluníčko svítí déle a intenzivněji, pohladí po tváři i po duši, usmívá se.
Stačí vyjít ven a rozhlédnout se kolem. Světlo, slunce, nové rostlinky, nový život …
Malé semínko po dlouhé zimní samotě ve tmě a ve studené zemi se vrhlo do nerovného boje s hromadou tvrdé hlíny nad ním. Přes veškerý její odpor se semínko dere za sluncem dál a dál s obrovskou vírou ve své vítězství. A zvítězí i navzdory tomu, že se to zpočátku zdálo jako nerovný boj. Dere se přece za sluncem, za životem a to mu dodává tu obrovskou sílu vyhrát v tom nerovném boji.
Podívejte se na trávu, jak se dokáže prodrat i tvrdým asfaltem. To mě vždy fascinuje, ta obrovská síla malinkého semínka trávy.
Kdosi kdysi řekl, že tomu, kdo byl zasažen tvrdou ránou osudu, tomu byla dána obrovská síla, aby to zvládl.
Asi to tak nějak bude. Vždyť být vozíčkářem vůbec není sranda a není to jen to, že člověk nemůže chodit. Je to i spousta jiných, přidružených zdravotních problémů, které se objeví dřív, nebo později, člověka na vozíku často potká i spousta ponižování a výsměchu od okolí, schytá pár ran na těle i na duši.
Co když nám v zimě zase přibylo pár dalších problémů, došly nám síly, přepadl nás smutek, deprese? Otázky typu: „jak dál“ a „má to vůbec smysl“ a „proč“?
Co tak s novým jarem setřást tohle všechno a zase zvednout hlavu, zas a znovu se zhluboka nadechnout čerstvého jarního vzduchu plného nové síly a energie, podívat se na sluníčko, usmát se na něj a začít znovu.
Zkuste to taky tak! Vyrazte ven, za sluncem, zhluboka se nadechněte a vrhněte se s novou sílou (načerpanou z jarního sluníčka) a s vírou do dalšího boje, s vírou ve vlastní vítězství, že zvládnete ten, často těžký, nebo i krutý osud.
Nic jiného nám, lidem odkázaným na invalidní vozík, ani nezbývá.
Dostali jsme novou šanci, nový příděl síly a víry. Ano, někdo ho propije, někdo probrečí, ale dá se a měl by se využít mnohem efektivněji. Vždyť proto jsme ho dostali, abychom to ukázali a dokázali světu.
Člověk na vozíku to nikdy neměl, nemá a ani nikdy nebude mít lehké. Ale nesmí se vzdávat! Nikdy! Musí být jako to semínko plný síly a víry v to, že to dokáže a ten těžký boj s krutým osudem vyhraje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy, Nezařazené a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − 9 =