ČCHI-KUNG A OTEVÍRÁNÍ DECHU část 2.

A můžeme začít cvičit:

V prvé řadě si musíme správně sednout.
Při cvičení čchi-kung se správný postoj cvičí také hodně dlouho.
Takže správný sed pro cvičení čchi-kung nám dá zabrat. Připravte se na to:

Sedíme, záda rovná, pokud to jde, neopíráme se. Pokud to nejde, sedíme, samozřejmě tak rovně, jak kdo zvládne. Hlava je jakoby zavěšená za svůj vrcholek a tím pádem je i rovná páteř.

Ramena dolu, pravou lopatku jako bychom chtěli zasunout do levé zadní kapsy u kalhot a levou lopatku do pravé zadní kapsy.

Ale pozor, abychom při tom neprohýbali páteř! Snažíme se přitisknout pupek až na zádovou opěrku a vytáhneme hlavu vzhůru, páteř narovnáme jako pravítko. Celý trup máme jako bychom spolkli pravítko.
Je to hodně těžké, ale zkoušejte. Stojí to za to! A je to z toho důvodu, aby mohla čchi (energie) lépe proudit do nás a posléze celým našim tělem. Aby mohla čchi do nás vstoupit vrcholkem hlavy a přes páteř se dostat ihned dál.
Na tento sed si dá zvyknout, pár krát ho vyzkoušíte a půjde to samo.
Kdo to hned nezvládne, aspoň se o to pokouší, před každým dalším cvikem to zkouší, představuje si to. Narovnává se.
A ještě jedna drobnost – koho občas chytnou spasmy (křeče), začínejte pomalu, opatrně, třeba i nedělejte ten který pohyb hned napoprvé v plném rozsahu.

Následující cvik je pro ty, kteří zvednou ruce až nad hlavu:

Výchozí pozice
Ruce jsou pokrčené v lokti, otočeny dlaněmi vzhůru, prsty směřují k sobě, v úrovni pupku. Ruce, ani prsty, se nedotýkají ani těla, ani sebe navzájem. Lokty od těla, ramena dolu.

S pomalým, dlouhým nádechem zvedáme ruce nahoru, až nad hlavu, co možná nejvýše. Tam je otočíme dlaněmi dolu, prsty směřují pořád k sobě a s dlouhým, pomalým výdechem ruce klesají dolu, zpět, do úrovně pupku. Lokty pořád od těla.
Tam se opět ruce otočí dlaněmi vzhůru a opět s dlouhým, pomalým nádechem zvedáme ruce nahoru, nad hlavu, tam je opět otočíme dlaněmi dolu a s pomalým, dlouhým výdechem ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 4 =