ČCHI-KUNG A OTEVÍRÁNÍ DECHU část 3.

Varianta pro ty, kteří ruce nad hlavu zvednout nedokážou. Je stejně účinná:

Ruce pokrčené v lokti jsou otočeny dlaněmi vzhůru, v úrovni pupku, navzájem se nedotýkají.
S nádechem (pomalým, dlouhým) ruce zvedáme pouze do úrovně prsou, celou dobu si představujeme, jak dlaněmi nabíráme cestou vzduch a tlačíme ho do nosních dírek.
V úrovni prsou ruce převrátíme dlaněmi dolu a za dlouhého, pomalého výdechu ruce klesají do úrovně pupku.
Tady se ruce opět obrátí dlaněmi vzhůru a s dlouhým, pomalým nádechem jdou až do oblasti prsou, kde se opět otočí dlaněmi dolu a klesají s dlouhým, pomalým výdechem do oblasti břicha, do úrovně pupku …
Opakujeme pomalu aspoň 8 krát.

Důležité (jako při všech cvičeních čchi-kung) je soustředit se na dech a novou, čistou energii, její tok, její proudění.
Tady při tomto cvičení energii nabíráme do dlaní, s nádechem do nás vchází, tlačíme ji, do plic a s výdechem se tato nová energie tlačí do celého našeho těla. Čerstvá a nová energie, která tu starou vytláčí, a my ji (tu starou) vydechujeme ven, kde ji odevzdáváme matičce zemi. Tohle vše si lze a je nutno představovat při každém nádechu a při každém výdechu. I proto dlouhém a pomalém nádechu a dlouhém a pomalém výdechu, abyste si to vše stihli představit.

Další jednoduchý a přesto velice účinný cvik:

Výchozí poloha je stejná – maximálně (co to jde a ještě kousek líp) rovný sed, ruce pokrčené v lokti, dlaněmi vzhůru, prsty směřují k sobě.
S pomalým, dlouhým nádechem ruce zvedáme nahoru, nad hlavu, kde už jsou narovnané v loktech, tam je otočíme dlaněmi od sebe, bokem, do stran a ruce opisují půloblouk, přes upažení s výdechem pomalým a dlouhým, klesají dolu k tělu, tam se opět pokrčí v loktech a vrátí se před břicho dlaněmi vzhůru, prsty směrem k sobě, do výchozí polohy.

Podobný cvik, který ale začíná v opačném pořadí – je vhodný i pro ty, kteří ruce až nad hlavu zvednout nezvládnou. Základem je rovný sed, ruce začínají v úrovni břicha před tělem, dlaně vzhůru, ladným půlobloukem se dlaně dostanou zboku vedle těla a přes upažení jdou ruce od pasu do výšky ramen, nabírají energii, tam jdou před střed hrudníku, otočí se dlaněmi dolu a energii tlačí dolu, k pasu. Tam se opět otočí dlaněmi vzhůru a přes upažení jdou ruce nahoru a nabírají do dlaní energii.
Cvik provádíme plynule, ladně!
Tento cvik je vlastně obrácenou variantou cviku předchozího, pouze ruce nezvedáme až nad hlavu, pouze do úrovně ramen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 − 4 =