ČCHI-KUNG A OTEVÍRÁNÍ DECHU část 3.

Varianta pro ty, kteří ruce nad hlavu zvednout nedokážou. Je stejně účinná:

Ruce pokrčené v lokti jsou otočeny dlaněmi vzhůru, v úrovni pupku, navzájem se nedotýkají.
S nádechem (pomalým, dlouhým) ruce zvedáme pouze do úrovně prsou, celou dobu si představujeme, jak dlaněmi nabíráme cestou vzduch a tlačíme ho do nosních dírek.
V úrovni prsou ruce převrátíme dlaněmi dolu a za dlouhého, pomalého výdechu ruce klesají do úrovně pupku.
Tady se ruce opět obrátí dlaněmi vzhůru a s dlouhým, pomalým nádechem jdou až do oblasti prsou, kde se opět otočí dlaněmi dolu a klesají s dlouhým, pomalým výdechem do oblasti břicha, do úrovně pupku …
Opakujeme pomalu aspoň 8 krát.

Důležité (jako při všech cvičeních čchi-kung) je soustředit se na dech a novou, čistou energii, její tok, její proudění.
Tady při tomto cvičení energii nabíráme do dlaní, s nádechem do nás vchází, tlačíme ji, do plic a s výdechem se tato nová energie tlačí do celého našeho těla. Čerstvá a nová energie, která tu starou vytláčí, a my ji (tu starou) vydechujeme ven, kde ji odevzdáváme matičce zemi. Tohle vše si lze a je nutno představovat při každém nádechu a při každém výdechu. I proto dlouhém a pomalém nádechu a dlouhém a pomalém výdechu, abyste si to vše stihli představit.

Další jednoduchý a přesto velice účinný cvik:

Výchozí poloha je stejná – maximálně (co to jde a ještě kousek líp) rovný sed, ruce pokrčené v lokti, dlaněmi vzhůru, prsty směřují k sobě.
S pomalým, dlouhým nádechem ruce zvedáme nahoru, nad hlavu, kde už jsou narovnané v loktech, tam je otočíme dlaněmi od sebe, bokem, do stran a ruce opisují půloblouk, přes upažení s výdechem pomalým a dlouhým, klesají dolu k tělu, tam se opět pokrčí v loktech a vrátí se před břicho dlaněmi vzhůru, prsty směrem k sobě, do výchozí polohy.

Podobný cvik, který ale začíná v opačném pořadí – je vhodný i pro ty, kteří ruce až nad hlavu zvednout nezvládnou. Základem je rovný sed, ruce začínají v úrovni břicha před tělem, dlaně vzhůru, ladným půlobloukem se dlaně dostanou zboku vedle těla a přes upažení jdou ruce od pasu do výšky ramen, nabírají energii, tam jdou před střed hrudníku, otočí se dlaněmi dolu a energii tlačí dolu, k pasu. Tam se opět otočí dlaněmi vzhůru a přes upažení jdou ruce nahoru a nabírají do dlaní energii.
Cvik provádíme plynule, ladně!
Tento cvik je vlastně obrácenou variantou cviku předchozího, pouze ruce nezvedáme až nad hlavu, pouze do úrovně ramen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 4 =