ČCHI-KUNG A OTEVÍRÁNÍ DECHU část 5.

Kdo nezvládne zvedat ruce nad hlavu, dělá vše pouze do úrovně prsou, nebo nakolik zvládne. Vždy se o to ale musí pokusit a se zavřenýma očima si celý ten pohyb představit – jak on sám má ruku zvednutou vysoko nad hlavou, bez ohledu na to, kde ruka ve skutečnosti je, v představě musí být vysoko.
Ale proto, že by si takto tělo a hrudník člověk neprotáhl, neotevřel, je tady jiný, velice jednoduchý, zajímavý a účinný cvik. Ne sice na protažení hrudníku, ale na dýchání.

Pravá ruka půjde s nádechem (pomalým a dlouhým jak jen to jde) nahoru dlaní, tlačí vzduch a energii do pravé nosní dírky (v představě se soustředíme na to, jak nám vzduch proudí pouze do pravé nosní dírky). V úrovni prsou se ruka otočí dlaní dolu a s pomalým, dlouhým výdechem klesá dolu, do úrovně pasu.
Současně, jak se pravá ruka v úrovni prsou otočí dlaní dolu a začne klesat, současně levá ruka, dlaní nahoru stoupá od pasu směrem k prsou. Tam se otočí dlaní dolu a současně s pravou rukou, která s nádechem stoupá od pasu nahoru do úrovně prsou, levá ruka klesá, dlaní dolu od prsou až k pasu.
Když je pravá ruka dlaní nahoře v úrovni prsou, levá ruka je v té chvíli, dlaní dolu, v úrovni pasu.
Když je pravá ruka v úrovni pasu dlaní dolu, levá je v tu samou chvíli v úrovni prsou dlaní nahoru.
Snažíme se vnímat vstup vzduchu a energie do těla pouze pravou nosní dírkou.
Po několika opakováních se soustředíme na vstup vzduchu a energie do těla levou nosní dírkou a dýcháme podle pohybů levé ruky s dlaní nahoru a se stoupáním levé ruky do úrovně prsou, se nadechujeme, s jejím klesáním, dlaní dolu na levé ruce, provádíme výdech.

Představujeme si, jak nasáváme vzduch pouze jednou nosní dírkou, aniž bychom si tu druhou jakkoliv, nebo čímkoliv ucpávali. Jde to a po pár pokusech zjistíte, je opravdu dýcháte pouze tou jednou nosní dírkou, kterou potřebujete. Pouze se na to soustřeďte.
Dýcháme vždy co možná nejpomaleji a s maximálním soustředěním.

Pokud ani tyhle pohyby vaše ruce (z jakéhokoliv důvodu) nezvládnou, představujte si jejich pohyb, vykonávejte ho v představách. Jde o tzv. cvičení v představě (které zná i naše, západní rehabilitace a využívá ho a které je natolik účinné, nakolik se dokážete soustředit a nakolik si představujete, jak ten pohyb vykonáváte). Pozor na to! Tady opravdu záleží jenom na vás a na vaší představivosti a soustředěnosti. Opravdu se tím dá dosáhnout výsledků! Nejsou to jenom řeči! Vyzkoušeno, ověřeno!
Takže nikdy necvičte při sledování, nebo jen poslouchání televize, ani při poslouchání hudby, při zapnutém rádiu, ani ne v přítomnosti jiného, necvičícího člověka. Aspoň zpočátku, než si zvyknete, než se naučíte „vypnout“ a soustředit se, vnímat, pouze sebe, svůj dech, své pohyby, svou energii. Přítomnost jiného člověka by vás pouze rozptylovala, vaše myšlenky by utíkaly.
Jiné je, pokud by ten člověk cvičil taky. Nesmíte se ale bavit, koukat, jak to dělá on … musíte svou mysl oprostit úplně od všeho. Je to hodně těžké, ale jde to. Tady je možná (aspoň zpočátku) lepší cvičit čchi-kung hned ráno po probuzení, pokud mozek ještě není tak aktivní a ještě plně nevnímá, neregistruje vjemy z okolí a nedělá mu problémy soustředit se pouze na dech a na ten který pohyb.
A pokud chcete dosáhnout toho, aby mělo cvičení čchi-kung nějaký efekt, nebo ještě lépe takový efekt, jaký má mít, musíte ho vždy cvičit s plným soustředěním. A vitální dýchání (otevírání dechu) k cvičením čchi-kung patří a za to soustředění stojí.
Každý cvik cvičte aspoň 5-8 X, ale čím víc, tím lépe, klidně i 12-15 X. O to dřív se dočkáte výsledků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − seventeen =