OČI

Cvičení očí má velký význam a je důležité. Zvláště v dnešní době, kdy mnoho lidí tráví hodně svého času u počítače (jestli pracovně, nebo jen brouzdáním po internetu, při hrách), neustálým hleděním do mobilů, psaním a čtením v počítačích, v mobilech.
Člověk málo chodí do přírody a málo oči procvičuje.
Mimo jiné jim také hodně ubližuje pobyt v zakouřené místnosti nebo oblasti, špatné osvětlení, ale i špatná životospráva a přetěžovaná, špatně fungující játra. Játra totiž mají přímý vliv na zrak.
Mimo to má velký vliv na zrak i stav naší krční páteře, proto bychom ji měli masírovat a procvičovat každý den. Zvláště lidé odkázaní na invalidní vozík krční páteř neustále přetěžují.
Takže – pokud si chceme zlepšit zrak, nebo udržet dobrý zrak až do vysokého věku, měli bychom, mimo jiné, cvičit cviky na krční páteř, na játra a speciální cviky na oči.

Tady se zaměříme pouze na cviky na oči, cviky na zlepšení zraku a cviky na odstranění únavy a bolesti očí.

Sedneme si rovně, páteř vyrovnat jako pravítko, hlavu vzhůru, jako by byla zavěšená za svůj vrcholek, ramena dolu a dozadu, lopatky dolu a k sobě, jako bychom chtěli strčit pravou lopatku do levé zadní kapsy u kalhot a levou lopatku do pravé zadní kapsy u kalhot.
Třeme si tak silně a tak dlouho dlaně navzájem o sebe, až v nich ucítíme teplo.
Poté je přiložíme na zavřené oči a chvíli vnímáme to teplo, které vystupuje z našich dlaní. Oči se krásně zklidní a odpočinou si. (výborné mimo jiné na bolavé, či unavené oči)
Po chvíli si zavřené oči protřeme prsty a začínáme jimi cvičit:
Podíváme se nahoru (jenom očima, hlava se nehýbe) a dolu (opět jenom očima). Aspoň 4 X.
Nespěcháme!
Potom se podíváme doprava a doleva (opět pouze očima) aspoň 4 X.
Nespěcháme!
Potom se podíváme šikmo doprava nahoru a doleva dolu, na zem. Aspoň 4 X.
Opět pomalu! A vždy a každý pohyb jde do krajních poloh, maximum, co to jde!
Pak doleva nahoru a doprava dolu na zem (pořád všechny pohyby provádí pouze oči) 4 X.

Následuje pomalé kroužení, opisujeme očima kruhy (nahoru, doprava, dolu, doleva, nahoru, doprava …), opět pomalu a vždy do krajních poloh. 4 X na jednu stranu kroužíme, potom 4 X na stranu druhou.
Všechny tyto cviky provádíme s otevřenýma očima.
Po skončení si opět důkladně protřeme dlaně. Až v nich ucítíme teplo, přiložíme je na zavřené oči. Dopřejeme jim chvíli odpočinku.

Teď zůstanou celou dobu oči zavřené a všechny výše popsané cviky provádíme se zavřenýma očima.
Pomalu a důkladně z a do krajních poloh. Maximálně, co to jde.
Po skončení si opět důkladně a dostatečně dlouho třeme dlaně navzájem o sebe, až v nich opět pocítíme teplo a opět je přiložíme na zavřené oči.
Dopřejeme jim chvilku odpočinku.

Necháme si dlaně na očích.
Oči pod dlaněmi otevřeme, podíváme se do pravé dlaně, nespěcháme, potom do levé dlaně, pak na prsty. A až teď dlaně z očí odděláme bokem (jako když má kůň klapky, aby se nedíval do stran). Pohled upřeme do dálky na nějaký vzdálený, konkrétní bod, snažíme se maximálně zaostřit.

Cviky na oči bychom měli provádět denně, počet cviků můžeme časem pomalu zvyšovat.
Pokud máte problémy se zrakem, s očima a chcete se jich, pokud možno, zbavit, nebo si aspoň stav svých očí zlepšit, provádějte všechny tyhle cviky 2-3 X za den.
POMALU!
A buďte trpěliví, výsledky se časem dostaví. Ale musíte k tomu cvičit i cviky na krční páteř a na játra. Je to opravdu nezbytné. (najdete je v připravované e-knize „Čínská ozdravná cvičení vycházející z čchi-kung pro vozíčkáře a pro ty, kdo raději cvičí vsedě)
Pouze přes uvolněnou krční páteř může proudit dostatečné množství krve a živin do očí.
Pouze čistá a zdravá játra můžou odstranit z krve všechen odpad a škodliviny a zásobit (mimo jiné) i oči dostatečným množstvím čisté krve plné potřebných živin.

Dobré je taky promasírovat si všechny body na nadočnicovém oblouku (kost nad očima, těsně pod obočím), masírujeme palcem odspodu, od oka tlačíme na tyto body směrem nahoru, do kosti nadočnicového oblouku.
Potom na všechny body na podočnicovém oblouku (kost pod okem) tlačíme shora, od oka směrem dolu do kosti. Teď nepoužíváme velkou sílu.
Tlačíme a masírujeme JEMNĚ, S CITEM!
nadočnicový a podočnicový oblouk tvoří dohromady celý kruh okolo oka, v koutcích se mačkat body nemusí, začínáme ve vzdálenosti asi jednoho prstu od koutku oka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − five =