VÍNO JAKO LÉK?

Vinaři (ale i někteří lékaři) tvrdí, že víno není alkohol, že víno je lék.
Profesor Milan Šamánek (legenda česko-slovenské kardiologie) prováděl výzkumy a studie – věnoval se vlivu vína na lidský organizmus, zvláště na srdečně-cévní systém. Přišel, stejně jako jiné studie a výzkumy, k zajímavým závěrům – bílé víno je prospěšné pro kardiovaskulární systém, jako prevence infarktu a mozkové mrtvice. Je dobré na cévy, oddaluje nástup demence… (i s ohledem na jižní národy, kde jedí hodně tučné jídlo, ale pijí víno a nemají tolik srdečně-cévních onemocnění jako třeba u nás). Ale pozor – přiměřené množství vína! A kvalitního!
U starších lidí působí pití vína příznivě i na kognitivní funkce – paměť, rozhodování, slovní zásoba, komunikace…Pití malého množství působí příznivě také na psychiku těchto lidí. Často se pravila hladina cholesterolu, klesla hladina nebezpečného fibrinogénu, který způsobuje krevní sraženiny v cévách, rizikového pro vznik srdečně-cévní příhody..
Neustále mluvíme o přiměřeném množství! – jedné sklence bílého vína za den. Muži díky většímu množství enzymu odbourávajícího alkohol si můžou dovolit tři deci, ženy pouze deci dvě!
Pozor, vždy existuje nebezpečí závislosti na alkohol. Zvláště u lidí, kteří k tomu mají sklon. Když se nám ta jedna doporučovaná sklenička bude zdát málo, zastavme! Na to pozor a nikdy nepřekračovat, ani výjimečně, občas! Jinak je to nejlepší cesta k alkoholizmu. A tady už přestává být víno lékem.
Červené víno se doporučuje kvůli množství antioxidantů, na zlepšení krevního obrazu a hlavně na zvýšení nízkého krevního tlaku. Zvláště pak s rozmarýnem funguje proti nízkému
tlaku vždy.
Bílé víno podporuje trávení, prý i spalování tuků, ale hlavně se doporučuje na snížení vysokého krevního tlaku. A to taky vždy funguje.
Pořád ale mluvíme o kvalitním vínu! Z toho důvodu jako prevence kardiovaskulárních chorob, infarktu, mozkových příhod a ostatních, se doporučuje u nás víno bílé, které je (zvláště to z jižní Moravy) velice kvalitní. O našem červeném vínu se to už říct nedá, protože u nás pro něj nemáme ty nejideálnější podmínky. Červené víno potřebuje jižní svahy, mnohem více tepla a slunce než je u nás. Červená vína z jižní Francie, Itálie, Španělska, to už je něco úplně jiné. Tam zas bílá vína nejsou tak kvalitní jako u nás.
Proto si právem můžeme připít „na zdraví“ sklenkou bílého vína. Ale pouze jednou sklenkou!
Víno (a alkohol vůbec) by měl být tabu pro lidi do třiceti let, protože ničí nově vznikající spoje mezi mozkovými buňkami. Po třicítce už se žádné nové buňky netvoří, ani spoje, vše už je pevně dáno.
Některým ženám schází enzym na odbourávání alkoholu z krve. Tady platí taktéž radikální „ne alkoholu!“, tudíž i vínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 1 =