ČCHI-KUNG ZÁVĚR

Na závěr našeho cvičení a povídání o čchi-kung vám nabízím něco, co se může hodit vždy, co můžete dělat kdykoliv a kdekoliv, bez nějakých příprav, zato však vždy s úspěchem.

JAK SE JEDNODUŠE A RYCHLE NABÍT ENERGIÍ, JAK SI RYCHLE ENERGII ROZPROUDIT DO CELÉHO TĚLA.

Jsou na to cviky těžší i lehčí, každý si může vybrat podle svých možností, podle toho, co kdo zvládne.

V prvé řadě musíte zaujmout, stejně jako pokaždé, správný sed:
Při tomto cviku dáme nohy ze stupaček na zem (tady je to důležité kvůli stabilitě. Kdo to nezvládne, cvičí VELMI opatrně), nebo si vybere cviky lehčí.
Chodidla posuneme co možná nejdál od sebe, opět kvůli stabilitě.
Záda vyrovnáme, jako bychom polkli pravítko. Ramena tlačíme dolu, k zemi, lopatky dolu a k sobě, snažíme se zasunout naši pravou lopatku do levé zadní kapsy u kalhot a levou lopatku do pravé zadní kapsy u kalhot.
Hlava jako by byla zavěšená za svůj vrcholek, jakoby nás někdo tahal za vlasy na vrcholku hlavy vzhůru (pozor – brada směřuje dolu a ke krku) – krční páteř se tím trochu vyrovná.

Budeme otáčet (rotovat, točit) trupem střídavě vpravo a vlevo. Ale do maxima:
Nejprve otočíme vpravo hlavu, ramena i celý trup. Pravou ruku dáme co možná nejdále za záda. V ideálním případě pravou rukou uchopíme pravou rukojeť vozíku, dlaní se o ní zapřeme z vnitřní strany a tlačíme, jako bychom ruku chtěli narovnat v lokti a trup tak odtlačujeme do větší rotace.
Levou rukou se snažíme položit zepředu na pravou bočnici, poté na pravé zadní kolo vozíku, přesněji levou rukou pevně (pokud možno) uchopíme obruč pravého kola a přitahujeme se.
Takže pravou rukou se odtlačujeme a levou se přitahujeme a tím se snažíme celé tělo dostat ještě kousek dál, do větší rotace.

Potom se pustíme a rychle trup vytočíme vlevo, hlavu i ramena rychle otočíme vlevo, naší pravou rukou se zepředu, před břichem, chytneme obruče levého kola vozíku a levou rukou se za zády snažíme uchopit levou rukojeť a ruku tlačit, jako bychom ji chtěli narovnat v lokti.
Všechny pohyby se snažíme provést až do krajních poloh a ještě kousek dál.

Několikrát se rychle otáčíme, střídavě na jednu a na druhou stranu.
POZOR NA TOČENÍ HLAVY A NÁSLEDNÝ PÁD!
Raději si to nejprve několikrát vyzkoušejte pomalu! A až potom postupně přidávejte na rychlosti.

Druhý výborný, ale tentokrát velmi náročný cvik:
Základem je opět rovný sed. Nohy dolu ze stupaček, chodidla co možná nejdál od sebe. Obojí je tady nutnost, i kvůli stabilitě, bez toho se ale tento cvik ani nedá správně provádět.

Nejprve si rovně sedneme. Maximálně vyrovnaná, pevná záda, i krk. Ruce položíme na stehna. Provedeme rovný předklon (ale jen do té míry, abychom se zvládli potom sami, bez pomoci, narovnat), díváme se vpřed, před sebe.
Až se trupem dotkneme stehen, povolíme jak krk, tak i celá záda. Poté obratel po obratli záda opět narovnáváme, až se dostaneme do vzpřímeného sedu s hlavou rovně.
Opět záda zpevníme, díváme se vpřed. Ruce jsou celou dobu na stehnech.
Opět provedeme vzpřímený předklon, až se trupem dotkne stehen, povolíme záda i krk a obratel po obratli je opět narovnáváme až do vzpřímeného sedu.
Až to bez problémů zvládneme, začneme zrychlovat, až se naše tělo bude vlnit a zpevňovat, vlnit a zpevňovat.
Tento cvik krásně uvolní úplně celou páteř, prokrví ji a prohřeje a uvolní tak velké množství energie, která se následně rozlije po celém těle.
Ale je to dost náročný cvik.

Další cvik má příznačný název – strom.
Má dvě varianty – jednu trochu těžší, druhou velmi lehkou. Obě ale účinné, pokud je budete správně provádět.

Změníme se ve strom.
Sedíme maximálně rovně, jako bychom polkli pravítko, ramena dolu. Ruce zvedneme nad hlavu tak, jak to kdo zvládne.
Spojíme dlaně, narovnáme se, zatlačíme ramena dolu, lokty dozadu, zavřeme oči a rosteme – vytahujeme spojené dlaně neustále celou dobu vzhůru k slunci, do oblak (ruce a hlavu neustále taháme výš a výš, vzhůru k obloze, hlavu nezaklánět, k obloze taháme vrcholek hlavy, bradu tlačíme ke krku, páteř rovně!).
I když se to možná nezdá, je to velice náročný cvik.
Kdo zvládne, opět je lepší mít tady nohy ne na stupačkách, nýbrž na zemi, protože nohy se nám změní v kořeny. A je to lepší i kvůli stabilitě.
Ruce nad hlavu a celou dobu se vytahujeme vzhůru do oblak, rosteme a prociťujeme, jak slunce, energie a síla proudí do nás přes naše prsty a dlaně (listy a větve), přes tělo (kmen), do našich kořenů – našich nohou. A pak volně prochází do země.
Celý strom se plní novou energií, novou sílou.
Po celou dobu dýcháme volně, pomalu, prociťujeme tu energii, tu sílu, která do nás vstupuje a proudí našim tělem od shora dolů, od vrcholku naší hlavy až do našich nohou a postupně plní celé naše tělo.
Snažíme se vydržet v této pozici co možná nejdéle. Čím déle, tím lépe. Aspoň několik minut.
Oči zavřené, dýcháme pomalu, volně. A myslíme pouze na to, jak s každým nádechem do nás vstupuje nová síla, nová energie a naplňuje celé naše tělo.
Pokud tento cvik budete dělat správně a dostatečně dlouho, budete plni nové síly a energie.
Ale protože čchi-kung má více škol, je i v tomto cviku více variant, možností.
Další možností je pouze zvednout ruce nad hlavu, nakolik to jde, narovnat je v loktech, i v zápěstích a natahovat celé ruce co možná nejvýše k obloze, jako bychom se jí chtěli dotknout.
Každý, samozřejmě, nakolik zvládne. A čerpáme přitom energii z oblohy, ze slunce.

Podle jiného směru čchi-kung se při cvičení této pozice dávají ruce před pupek, dlaněmi k tělu, prsty proti sobě, jako bychom objímali (přidržovali si na břiše) míč vytvořený z energie. A to je tady hodně důležité – míč z energie.
Je to výborná alternativa pro ty, kteří ruce až nad hlavu zvednout nedovedou. A je to mnohem lehčí, ale při správném provedení stejně účinné.

Dále už je cvičení stejné – sedíme rovně, oči přivřené, dýcháme pomalu, volně.
S každým nádechem do nás vchází čistá energie, naplňuje nás, prochází našim tělem od hlavy, přes celé tělo a přes naše nohy do země.

A ještě jedna možnost:
Pokud to zvládáte, můžete si cvik strom vyměnit za cvik „poloha mrtvoly“ (z jógy).
Lehnete si na záda, pouze ruce položíte na břicho a ne podél těla jako u klasické „polohy mrtvoly“ v józe.
Zavřete oči a pouze volně, pomalu dýcháte, na nic nemyslíte, pouze sledujete svůj nádech a výdech, pohyb břicha nahoru a dolu, i pohyb, proudění, energie v těle, její putování do všech částí těla, prohřívání, prokrvování všech částí těla.

A úplně nejjednodušší cvik (opět jako pro koho):

Tento cvik aktivuje oheň v našem těle, takže se cvičí v zimě, na podzim, v létě se necvičí, pouze pokud je vlhko, chlad – v tomto případě je výborný:

Rovný sed. Dlaně si třeme o sebe, až v nich ucítíme teplo. Obě ruce jsou pokrčené v loktech před tělem vedle sebe, před břichem. Dlaněmi vzhůru, prsty směřují dopředu, od těla. Poté je dáme volně v pěst (volnou pěst!, prsty pouze zohnuté), malíčky zaklíníme (zahákneme) do sebe navzájem. Ostatní prsty se navzájem nedotýkají.
Volně dýcháme, oči zavřené a soustředíme se na naše ledviny, jak jsou v teple, v klidu. Soustředíme se i na naše malíčky, jak se dotýkají, a chvíli jenom sledujeme, jak volně proudí energie celým našim tělem. Vnímáme ten klid, to teplo, tu energii.
Po chvíli oči otevřeme, malíčky rozpojíme, ruce uvolníme, protřepeme. Prsty pořádně rozhýbeme (krčíme, narovnáváme, protřepeme, promneme). Potom opět dáme ruce před sebe, dlaněmi vzhůru, pokrčíme prsty ve volnou pěst a zohnuté malíčky zahákneme do sebe. Zavřeme oči a pozornost opět soustředíme na malíčky.
Pomalu, volně dýcháme.

To bylo pouze pár cviků na závěr, které vám můžou kdykoliv a kdekoliv pomoct, které vás „nakopnou“ líp než káva a na mnohem delší dobu. Výhodou také je, že cvičení můžete znovu a znovu opakovat (na rozdíl od kávy) a „nakopávat se“ znovu a znovu. Čím ho budete cvičit víc a čím déle, tím více tepla a energie budete mít a na hodně dlouhou dobu.

Mnohem více cviků, triků, i automasáží naleznete v knížce „Ozdravná cvičení vycházející z čchi-kung pro vozíčkáře“. Dozvíte se, kde si zatlačit, abyste se rychle zbavili migrény, nebo bolesti hlavy, jak zlepšit zrak, co udělat, abyste si rychle zvedli, nebo naopak snížili krevní tlak, jak jednoduše, ale efektivně posílit srdce, ledviny, játra, jak posílit plíce a zlepšit rychle imunitu, vyhnout se chřipce a nachlazení, jak zlepšit a posílit dýchání, zmírnit astma a mnoho dalšího.
Knížku si můžete objednat na e-knihy.vozic@centrum.cz buďto v e-podobě ve formátu PDF, nebo v tištěné podobě v kroužkové vazbě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdravý život a jeho autorem je veraschmidova. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 1 =