Zdravý život

NEBEZPEČNÉ OCHLAZENÍ V HORKÝCH DNECH

Léto, horko … potřeba se trochu zchladit. Ne každý totiž zvládá vlny veder – člověk se moc potí, těžko se dýchá a cokoliv dělat je v mnoha případech nemožné. Člověk je unavený, vyčerpaný.
Lidé na invalidním vozíku to pociťují často mnohem víc, často trpí problémy s termoregulací.
Číst dál

OČI

Cvičení očí má velký význam a je důležité. Zvláště v dnešní době, kdy mnoho lidí tráví hodně svého času u počítače (jestli pracovně, nebo jen brouzdáním po internetu, při hrách), neustálým hleděním do mobilů, psaním a čtením v počítačích, v mobilech.
Číst dál

NEURALGIE A NEUROPATIE – jak na ně

Neuralgie a neuropatie, dvě nepříjemné, zákeřné společnice, mají společné nejen to, že se jedná o onemocnění postihující nervy, ale také to, že je provází bolest (teda ve velké většině). Bolest bývá různě silná a různě otravná, obtěžující, často ale hodně silná a trvající, nereagující na běžná (často i hodně silná) analgetika.
Číst dál

VLIV POČASÍ

Že má počasí vliv na náš zdravotní stav, to si už asi všiml každý.
Tradiční čínská medicína to dokonce považuje za příčinu některých onemocnění.
Číst dál

BOLESTI KOLEN A KLOUBŮ

To zná spousta lidí. Západní medicína vám řekne „věk“. A přitom ne každého staršího člověka bolí kolena a naopak, často bolí i mladé lidi. A nemusí je ani přetěžovat, ani prodělat úraz.
Tradiční čínská medicína má vysvětlení: několikrát prodělaný zánět močového měchýře.
Číst dál

PŘEKYSELENÍ ORGANIZMU

Dnes i západní medicína uznává pojem „překyselení organizmu“ a považuje ho za problém.
A problém s tím mají zvláště vozíčkáři, k odkyselení organizmu totiž výrazně přispívá pohyb a hluboké dýchání – to je pro vozíčkáře špatná zpráva. Dobrá – také strava a pití dostatečného množství čisté vody může pomoct. Číst dál

Hlíva ústřičná

Podzim, čas sbírání hub. Příjemné zpestření jídelníčku. Některé jsou ale i hodně prospěšné našemu zdraví. Například taková hlíva ústřičná. Patří mezi naše nejznámější léčivé houby a využít bychom ji měli zvláště my, vozíčkáři. Proč právě my? Protože jsme přece jenom trošku ochuzeni o využití prospěšnosti cvičení, běhu a chůze, které pomáhají při úpravě tlaku, hladiny cukru, zvýšení odolnosti…
Číst dál

CELER

Je potravina nabitá vitamíny a minerály. A i když vám moc nechutná, zamyslete se nad ní, může vám hodně pomoct, může vám pomoct bezbolestně a za pár korun se zbavit mnoha zdravotních problémů, aniž byste jezdili po doktorech, absolvovali hromadu vyšetření a platili za předražené chemické léky, které na straně druhé vždy zatěžují játra a ledviny. A to je, zvláště pro člověka sedícího na invalidním vozíku, dobrá informace.Číst dál

PREVENCE

Pro koho jsou preventivní prohlídky důležité? Jak se k nim staví pacienti a jak lékaři?
Číst dál

FÍKY

Tohle ovoce většina z nás zná pouze sušené a konzumuje je (jestli vůbec) jednou za rok, na vánoce. Velká škoda.
Ti, kdo jezdí k moři, do jižních zemí, možná ochutnali i fíky čerstvé a možná jste se s nimi někdy setkali i vy ostatní i v našich obchodech. Mají lahodnou chuť a možná vás překvapí, že jsou plné vitamínů, zvláště provitamínu A, který je nepostradatelný pro náš zrak, dále pak slušné množství vitamínu C a vitamínu B2 (riboflavinu), který má antioxidační účinky a výrazně se podílí na produkci energie v buňkách
Číst dál

RYBÍ OLEJ

Až 59% populace trpí nedostatkem vitamínu D, z toho 25% má jeho hladinu extrémně nízkou.
K tomu by nedošlo, pokud bychom konzumovali dostatečné množství tučných ryb.
Vitamín D je hodně důležitý – aktivuje náš imunitní systém k boji proti infekcím, k boji s viry, mikroorganizmy a také aktivuje naše T buňky, které následně v krevním řečišti začnou vyhledávat a ničit všechno, co tam nepatří.
Vitamin D je nepostradatelný také pro absorbci vápníku. Lidé mající ostoporozu (odvápnění kostí) trpí vždy i velkým nedostatkem vitaminu D.
Také lidé trpící nemocemi jako je rakovina, nebo roztroušená skleroza mají vždy těžký nedostatek vitamínu D. Takže se jeho nedostatek považuje za jednu z možných příčin těchto nemocí.
Číst dál

I muži mají svůj přechod

I když to velice neradi přiznávají. U některých mužů dokonce už od 35 let klesá hladina mužského hormonu testosteronu, u jiných až po šedesátce. V důsledku toho asi 40 % mužů mezi 40 a 60 roky života trpí depresemi, popudlivostí, náladovostí a obtížemi dosáhnout erekci a udržet ji. A z toho opět vyplývají deprese, popudlivost… Číst dál

Chřipka

Jsou velice známá onemocnění, o kterých se také často mluví a často nás přepadají. Zvláště na podzim a v zimě.
Na jedné straně slyšíte neustále „nepodceňovat“ a „vyležet“. Na straně druhé „to nic není“ často i od lékařů, nebo v zaměstnání a radu typu „něco si kup a do práce, nebo si najdeme náhradu“. A to je dnes hodně pádný argument! Číst dál

JAK A ČÍM SE V ZIMĚ (NE)ZAHŘÁT

Zima, plískanice, vítr, mráz – už to začíná. Pokračuje škrábání v krku, promrznutí, kašel, nachlazení, chřipka…A letos nás prý čeká enormně tuhá zima.
Jak se bránit, abychom nemuseli až do jara jenom sedět doma, co dělat, abychom se venku neproměnili v kusy ledu, anebo co naopak nedělat. Už je pozdě na rady typu „otužovat se během celého roku“, „sportovat“, „chodit co možná nejvíc ven“….
Pomůže teple se oblékat a venku, nebo hned po návratu domů, se (pokud to jen trochu jde) něčím zahřát. Hodně lidí sáhne po čaji.

Číst dál

ZDRAŽOVÁNÍ LÉKŮ JE DOBRÉ PRO NAŠE ZDRAVÍ

Každý nadává na vládu, na zdravotnictví, na farmaceutický průmysl, že zvedají doplatky za léky, že si spoustu léků musíme platit… Taky jsem nadávala. Ale pouze do doby, než jsem si uvědomila, že to vše dělají jen proto, abych byla zdravější.
Číst dál

JAK DÁT MAT FARMACEUTICKÉMU PRŮMYSLU

V lékárně jsem začínala nechávat čím dál tím víc peněz, i když jsem návštěvy lékařů omezovala na nutné minimum a domů si nosila méně léků. Vážně jsem se obávala, že uskromňování nebude stačit a rozhodla jsem se vyrazit do tvrdého boje. Vytáhla jsem staré knihy a začala studovat. Číst dál

VODA- ZÁZRAK

Voda je zázrak, má přímo zázračné účinky. Mám na mysli úplně obyčejnou vodu z kohoutku.Žádná balená, kupovaná, ne, úplně obyčejná voda z kohoutku. Stačí, když si ji napustíte do skleničky a necháte chvíli odstát . Vyprchá chlór a voda je chutnější. Pokud by se vám to zdálo málo, stačí ji napustit do flašky, vhodit pár umytých křišťálů a nechat chvíli odstát (čím déle, tím lépe). Voda získá výbornou chuť, zbaví se chlóru a celkově se pročistí a nabije energií. Tato voda vás ochladí a osvěží vždy.
Číst dál

ČOKOLÁDA

Nemusí být jenom nezdravá zuby kazící sladkost, kalorická bomba… Ano, na zuby neblahý vliv bude mít vždy, pokud si ale zuby vyčistíme, nebo aspoň ústa důkladně vypláchneme ústní vodou, nemusíme mít strach. Co se týče kalorií, ty čokoláda také mít vždy bude. Obsahuje totiž hodně tuku a cukru. Tady pomůže pouze zvýšit výdaj, spálit více energie, pokud si chceme čokoládu dopřávat. Neměli bychom se jí vyhýbat, čokoláda může být našemu tělu i velmi prospěšná. Pouze si musíme vybrat tu správnou. Zdraví prospěšná čokoláda musí být kvalitní, obsahovat aspoň 70% kakaa. Číst dál

KÁVA

O kávě se toho už namluvilo a napsalo…Dlouho se mluvilo jen o tom, jak je káva nezdravá, škodlivá, návyková… Její příznivé účinky se opomíjely. Roky výzkumů ale ukazují, že přece jen jsou a ne zanedbatelné.
Musíme si ovšem dát pozor, jakou kávu kupujeme a tudíž, co pijeme. Ne všechny kávy jsou kvalitní a tím i prospěšné.
Nejlépe poznáme kvalitu kupované kávy u kávy nemleté, zrnkové. Sám vzhled nám hodně napoví. Levné kávy obsahují pražená zrnka i tmavá, skoro černá, spálená (vyhodit!), ale i drobné kamínky, prach, zrnka rozpraskaná, kousky, drobky… -vyhodit, vyhodit, vyhodit! Taková káva je opravdu zdraví škodlivá. Číst dál

CITRONY

Šťávu z citronů můžeme využít nejen v zimě, ale hlavně teď, v teplých dnech. Výborně totiž snižuje teplotu organizmu, ochlazuje.
Rozředíme ji vodou, komu se to zdá kyselé na jeho chuť, může přidat med a důkladně promíchat. Je to pití výborné nejen pro udržení, ale i zlepšení zdraví..
I třeba proti přehřátí organizmu, které hrozí v teplých dnech.
Ale pozor – citróny mají rády zubní sklovinu! Takže pokud konzumujete citron jako ovoce, důkladně si potom vypláchněte ústa čistou vodou.
O citronech se dále tvrdí, že: Číst dál

HROZNOVÝ CUKR – PALIVO PRO NERVY A SVALY

Lidské tělo nutně potřebuje energii a nejrychleji mu ji dodá hroznový cukr. Z úst do krevního řečiště se dostane už za 2 minuty. Na to by měli myslet všichni, kdo se chystají na nějaký sport, práci, nebo také delší cestu na vozíku. Diabetici by ho měli mít vždy u sebe pro případ hypoglykémie! Náš nervový systém i svaly jsou řízeny na hroznový cukr. Je to vlastně nejrozšířenější jednoduchý cukr, který se nachází v ovoci. Dnes dostanete koupit hroznový cukr jak čistý, tak i s mnoha příchutěmi, stačí si vybrat.

ČESNEK

Není žádnou novinkou, že česnek je nenahraditelný v kuchyni a nepostradatelný v lidovém
léčitelství, kde se používá už od nepaměti. Je ceněn pro vysoký obsah vitamínů, zvláště A, B1, B2, C, D a minerálních látek. Z toho důvodu se doporučuje jako prevence před virovým onemocněním. Jinak se doporučuje také jako prevence cévních onemocnění, infarktu a mozkové mrtvice, protože snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.
Jeho účinky ocení také lidé s vysokým krevním tlakem, který účinně snižuje. Takže ti, které
trápí nízký krevní tlak by při jeho konzumaci měli být opatrní (ale neměli by se mu vyhýbat).
Díky svým antibakteriálním účinkům má příznivý vliv na ledviny a močové cesty.
Pokud se obáváme páchnoucího dechu, můžeme po konzumaci česneku zkusit žvýkat petrželovou nať, kmínové semínko, zrnko kávy, pomáhá také důkladné vyčištění zubů a použití ústní vody, nebo si koupíme česnekové tablety. Tady si ale musíme dát pozor na složení, aby skutečně obsahovaly jenom česnek a ne samé chemikálie, konzervanty, barviva…

DLOUHOVĚKOST A CO DÁL

Už dnešní kluci a holky se budou běžně dožívat asi sta let. Potkat na ulici dítě se stane pomalu vzácností. Dětí se rodí čím dál tím méně, starých lidí přibývá.
Každý stárne. Lidé se dožívají stále vyššího věku. Před sto lety jsme žili průměrně 55 let. V dnešní době už žijeme v průměru 79 roků. Naše tělo je prý naprogramováno tak, že by průměrný lidský věk mohl být dokonce 150 roků. Takže vlastně celé lidstvo stárne. Číst dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen − 6 =