Balet na vozíku

KDYŽ ZDRAVÍ ZRADÍ

Asi každý zná ten pocit, když ho zradí vlastní zdraví. A vždy to bývá v tu nejnevhodnější dobu, nebo spíš tenkrát si to člověk víc uvědomí. Když vás přepadne chřipka, zápal plic, nebo nějaké záludné onemocnění v běžném životě, určitě je to nepříjemné. Pokud ale máte zrovna něco důležitého v plánu, rozdělanou neodkladnou práci a dostaví se vysoké horečky, či silné bolesti, nebo dokonce něco mnohem horšího, pěkně to člověka naštve. A zbortí mu to všechny plány a cíle, které měl na dosah ruky, jsou najednou v nedohlednu. Může se to stát komukoliv. I lidem na invalidním vozíku, kteří celé roky tvrdě dřou, aby něco dokázali…
Už je to sedm let, co někteří olomoučtí vozíčkáři se stali členy Baletu Globa a začali tvrdě trénovat, aby poté mohli zdravým lidem ukázat, že dovedou mnohem víc, než jen sedět doma. A to vše navzdory tomu, že je to stojí často hodně bolesti a musí si sáhnout až na dno svých sil..
„Můj manžel třeba o mě říká, že jsem jak cirkusová kobyla – ubolená, utrápená, ale jak se rozsvítí světla reflektorů a zazní hudba, všechno to ze mě spadne, úsměv na tvář a jede se!“ – říká s úsměvem jedna baletka-vozíčkářka. „Mnohokrát jsme vystupovali s horečkou, s bolestmi, dokonce se žlučníkovým záchvatem v „pauze mezi záchodovou mísou a umyvadlem“. Museli jsme, chtěli jsme. Když totiž vypadne jeden vozíčkář, nemá ho kdo zastoupit a celé číslo by nemělo smysl,“ vysvětluje dál.
Někdy to ale opravdu nejde překonat, přemoct a člověka skolí opravdu něco závažného a skončí v nemocnici na dlouhou dobu. A někdo se tohoto, pro člověka na invalidním vozíku náročného koníčka, potom musí ze zdravotních důvodů vzdát úplně. Třeba to i opláče, ale prostě to už nejde. Pak nezbývá nic jiného, než aby si zbylí členové povzdechli a s vervou se pustili do trénování a nacvičování všech čísel od začátku. Je zapotřebí nové choreografie, zapomenout na vše, co jste uměli (a to je někdy velice těžké) – už to máte v krvi, zažité a najednou je vše úplně jinak.
Takže – začít od nuly. Od nuly vlastně ne – hudba a kostýmy zůstávají.
Ale jdeme dál!

BALET 2012

Balet Globa i po svém velkém úspěchu na mistrovství světa v Los Angeles neusnul na vavřínech. Naopak, zvedl pomyslnou laťku své náročnosti. Na svém vystoupení ve Slezském divadle v Opavě vystoupil se dvěma novými čísly – jedno nacvičila různě postižená mládež spolu se „zdravými baleťáky“ na krásnou Mozartovu hudbu. Vystoupení je nádherné a ukazuje, že když je obrovská chuť a snaha, dají se překonat (nebo aspoň posunout) různá omezení. Vozíčkáři překvapili také – ukázali, že spojení „invalidní vozík + balet + tvrdý rock“ může být velice zajímavé a hezké.

A některé kostýmy byly drsné!

VOZÍČKÁŘI A BALET

Trochu nezvyklé spojení, ale členové olomouckého spolku vozíčkářů Trend dokázali, že to jde. Dělající balet na vozíku již 5 let a vystupují pod názvem Balet Globa. Mají krásné kostýmy, krásnou hudbu, krásnou choreografii. Tvrdě trénují, vystupují. Už jste je mohli vidět na prknech Moravského divadla v Olomouci, Slezského divadla v Opavě, v Laterna Magika v Praze, v Prostějově, nebo jako součást doprovodného programu třeba v Olomouci  v rámci  dnů zdravotně postižených Mezi námi, nebo na abylimpiádě v Pardubicích. Mohli bychom se  s nimi setkat v i Brně na Hospimedica. V divadlech vystupují jako součást pásma „Duše v pohybu“. Jde o celovečerní program, kde vystupují v několika číslech členové Baletu Globa a v několika číslech Marianum z Opavy. Všechna jejich baletní čísla měla veliký úspěch a diváci je vždy odměnili aplausem. Letos je ještě čeká další baletní vystoupení v Olomouckém divadle, v divadle v Opavě a v Praze.

BALET VOZÍČKÁŘŮ NA ABILYMPIÁDĚ V PARDUBICÍCH

Vloni na Abilympiádě v Pardubicích v rámci doprovodného programu vystoupil i balet Globa  se čtyřmi čísly. Ve dvou jsme viděli jak lze provádět i takové krásné, jemné umění, jako je balet,  na vozíku a ve dvou nám předvedla mládež s kombinovaným postižením jak dokáže baletit ona. A bylo se na co dívat. Zvláště lidé, kteří si nedokázali spojení slov balet a vozíčkář představit, nevycházeli z údivu.S baletem Globa se můžeme již  několik let setkat například v Moravském divadle v Olomouci, v divadle v Opavě, v Prostějově, v Praze …

2 komentáře u „Balet na vozíku

  1. Ahoj Věruško,
    Včera jsem se styděla před Markem,ale před tebou smekám a hoodně se stydím sama za sebe. Vůbec jsem neměla představu co všechno dokážeš. Jsi obdivuhodná a moc šikovná.
    Přeji ti ze srdce hodně úspěchů, pohody, málo bolesti a úsměv na tváři.
    Jaruš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 2 =